Politička scena u Bosni i Hercegovini, kao i u mnogim drugim zemljama, poznata je po svojoj nepredvidivosti, a posebno to dolazi do izražaja nakon svakih izbora. Birači i politički analitičari ovdje su već naučili da ništa nije sigurno, i da se svaki razvoj događaja mora gledati s dozom opreza.
Političke prilike u našoj zemlji, pogotovo u posljednjih nekoliko sedmica, ponovo su pokazale da se mnoge stranke povremeno vraćaju na staru, poznatu politiku – pritisak i koaliranje s onima s kojima su se ranije nemilosrdno sukobljavali.
Tako su stranke poput Stranke demokratske akcije (SDA) i Socijaldemokratske partije (SDP) ponovo počele usmjeravati svoje političke odnose u pravcu većih i bližih savezništava. Iako su ove stranke u prošlosti bile u konfliktu i distancirane na mnogim nivoima vlasti, sada se čini da su se ponovo približile, iznevjerivši mnoge svoje glasače, koji nisu očekivali takvu političku suradnju.
Kroz posljednje godine, SDP je često formirao koalicije sa Našom strankom i Narodom i pravdom, naročito u Kantonu Sarajevo. Međutim, na nivou Federacije i države, od 2022. godine, SDP je napravio preokret, stupajući u saveze i s politički suprotnim partnerima, poput HDZ-a i SNSD-a. Ovaj politički zaokret izazvao je mnoštvo kritika, posebno među onima koji su očekivali kontinuitet politike i stabilne koalicije na ljevici.
Međutim, ono što je postalo zaista iznenađujuće na bh. političkoj sceni nakon posljednjih lokalnih izbora je to što su se počeli pojavljivati "novi" savezi između stranaka koje su se do nedavno smatrale političkim protivnicima. Neki od tih saveza, iako pomalo neočekivani, zapravo su bili gotovo nemogući za predvidjeti, a političke stranke koje su do jučer bile na suprotnim stranama političkog spektra sada su započele međusobne pregovore i koaliranja.
Najzanimljiviji, ali i pomalo zbunjujući slučaj odnosi se na Brčko distrikt. Tamo su stranke Trojke (NiP, SDP i Naša stranka) ušle u vlast s SDA, što je, gotovo na svim nivoima, bilo nezamislivo prije nekoliko godina. U početku se čak spekuliralo da će Naša stranka ostati izvan te koalicije, ali su se kasnije i oni priključili. Ovaj politički korak sigurno će imati svoje posljedice, ne samo na lokalnom nivou, već i na političkoj dinamici u cijeloj zemlji.
I u Goraždu su SDP i SDA dogovorile koaliciju, dok su NiP i Naša stranka ostali u opoziciji. Ova neočekivana politička dinamika izazvala je žestoke reakcije unutar Trojke, a komentari između lidera NiP-a i SDP-a pokazali su duboke političke razmirice. Oba lidera, Nezim Alagić iz NiP-a i Damir Mašić iz SDP-a, optuživali su jedni druge za uništavanje Trojke, što jasno ukazuje na ozbiljne unutrašnje nesuglasice i nesklad.
Slični scenariji ponovljeni su i u Kaknju, gdje su SDP i NiP dogovorili ulazak u vlast s SDA, a Naša stranka je izostala. Ova situacija izazvala je još jednu burnu reakciju Naše stranke, koja je optužila novu koaliciju, koja uključuje i HDZ, da je isključivo zainteresovana za raspodjelu javnih preduzeća i resursa. Iako su tvrdili da su njihovi uvjeti za koaliranje bili temelji na programu, a ne na interesima pojedinih stranaka, očigledno je da su se okolnosti promijenile, te su sadašnje političke igre počele poprimati novu, ne baš politički korektnu dinamiku.
Dodatno, važno je napomenuti da su stranke Trojke, uprkos svim nesuglasicama, zajedno nastupale na izborima u Bijeljini, gdje su SDP, NiP i SDA nastupali kao koalicija. To samo pokazuje da uprkos političkim napetostima na lokalnim nivoima, strateški ciljevi i političke ambicije često prevladaju i prisiljavaju stranke na suradnju.
Kada analiziramo sve ove političke promjene, nameće se pitanje: na što će ovo sve ličiti nakon općih izbora 2026. godine? Hoće li politički dogovori i koalicije između SDA i SDP-a biti obnovljeni i na višim nivoima vlasti, uključujući federalni i državni nivo, ili ćemo svjedočiti novim političkim pomacima i fragmentaciji političke scene?
Iako je teško predvidjeti precizne rezultate, jedno je sigurno: politički pragmatizam i borba za vlast u BiH nisu ništa manje dramatični nego ranije. Zbog toga je i razumljivo da neki lideri često govore kako se političke nesuglasice na lokalnim nivoima neće odraziti na više razine vlasti, ali vrijeme će pokazati hoće li to zaista biti slučaj. Trenutna situacija samo potvrđuje da političke igre u Bosni i Hercegovini neprestano iznenađuju i nikad nisu onakve kakve se čine na prvi pogled.