Kako su banke našle zakonski osnov?

Neposredne posljedice američkih sankcija u RS: Zatvaranje računa i reputacioni rizik banaka

Zatvaranje racuna 1024x576

Posljednjih dana, zbog američkih sankcija, došlo je do zatvaranja računa nekoliko preduzeća, većinom u vlasništvu porodice Dodik, kao i računa visokih funkcionera RS.

Osim pitanja rešavanja problema s kojim se suočava rukovodstvo RS, postavlja se i pitanje na osnovu čega banke mogu unilateralno zatvoriti račune klijentima. Većina mišljenja u javnosti bila je da banke ne mogu samostalno zatvoriti račune, već da to moraju učiniti u dogovoru s klijentom ili se suočiti s mogućim tužbama.

Međutim, banke su pronašle način i pravni osnov za jednostrano raskidanje ugovora i zatvaranje računa čak i bez saglasnosti klijenata. One su se pozvale na svoja interna pravila, ali i na Zakon o bankama RS, posebno na član 90. koji se odnosi na reputacioni rizik.

U tom članu se navodi da banke moraju uspostaviti upravljanje rizicima koje obuhvata sve potencijalne rizike s kojima se banka suočava, uključujući reputacioni rizik. Reputacioni rizik se definiše kao mogućnost da negativni uticaji na finansijske rezultate ili kapital banke nastanu usled gubitka povjerenja javnosti u integritet banke, što može biti rezultat nepovoljnog javnog mišljenja o praksama banke ili aktivnostima njenih organa.

Pored toga, neke banke u svojim opštim uslovima poslovanja imaju odredbe koje im omogućavaju jednostrano raskidanje ugovora ukoliko prepoznaju značajan reputacioni rizik vezan za klijenta ili ako se klijent nalazi na međunarodnim sankcijskim listama, kao što su one Američke kancelarije za kontrolu inostranih sredstava (OFAC), Ujedinjenih nacija (UN), Evropske unije (EU) i drugih.

U skladu s tim, banke su počele zatvarati račune fizičkih i pravnih lica u BiH nakon najave predstavnika SAD-a da će same biti sankcionisane ako sarađuju s osobama na crnoj listi. Na crnoj listi SAD-a nalazi se kompletan vrh RS, uključujući predsjednika Milorada Dodika.