
Bosna i Hercegovina je zemlja u kojoj su mito, korupcija i nepotizam postali toliko uobičajeni da se čak i presude koje bi trebale biti snažan udar na ove pojave pretvaraju u farsu.
Afera "Asim", koja je izbila prije nekoliko godina i koja je bila simbol političke truleži, danas se nastavlja, pokazujući da je sistem još dublje potonuo u močvaru nepravde i zloupotrebe moći.
Kantonalni sud u Sarajevu nedavno je uvažio žalbu Tužilaštva KS na prvostepenu presudu, čime je poništeno oslobađanje Asima Sarajlića, Sabahudina Delalića i Muhameda Šehovića. Ovo znači da će se ovaj trojac ponovo suočiti sa sudom, ali u zemlji u kojoj su sudske presude često produkt političkih dogovora, mnogi su sumnjičavi da će pravda zaista biti zadovoljena. Jer, kako su pokazali dosadašnji postupci, u BiH je uvijek moguće da se iskoristi svaka pravna praznina kako bi se odgovorni izvukli bez ikakvih posljedica.
Afera "Asim" i kupovina utjecaja: Politički spektakl ili pravda?
Podsjetimo, sve je počelo još u februaru 2020. godine kada je afera "Asim" potresla SDA. Optužbe na račun Asima Sarajlića, tada visokog funkcionera SDA, te njegovih saradnika Sabahudina Delalića i Muhameda Šehovića bile su više nego ozbiljne. Na audiosnimku koji je objavio tadašnji načelnik općine Novi Grad Semir Efendić, čulo se kako Sarajlić i Delalić obećavaju delegatu Velidu Tvrtkoviću zaposlenje njegove supruge, u zamjenu za glas koji bi podržao kandidaturu Fikreta Prevljaka za predsjednika Kantonalnog odbora SDA Sarajevo.
Snimak je jasno prikazao kako politički vrh koristi svoj utjecaj kako bi manipulirao unutarstranačkim izborima, nudeći pozicije u javnim institucijama kao sredstvo kupovine glasova. Međutim, umjesto da se ovaj slučaj iskoristi kao prilika za temeljno čišćenje stranke i postavljanje primjera za budućnost, sudski procesi i presude pokazali su da su oni koji su uključeni u ovaj skandal mnogo više zaštićeni nego što bi se očekivalo.
Nepotizam kao osnovna valuta u bh. politici
Iako je presuda kojom su Sarajlić i njegovi saradnici oslobođeni optužbi bila šokantna za mnoge, ona je u suštini samo potvrdila ono što je već odavno poznato – u Bosni i Hercegovini korupcija i nepotizam nisu samo povremene anomalije, već temeljna valuta političke moći. Sistem je toliko prožet zloupotrebama da čak i kada je skandal tako jasan kao što je to bio slučaj u aferi "Asim", politički establišment pronalazi načine da zaštiti svoje ljude.
Ono što je još strašnije jeste činjenica da se od vremena kada je afera izbila pa sve do danas, situacija nije nimalo popravila. Naprotiv, korupcija i nepotizam su postali još izraženiji, a mladi i obrazovani ljudi, koji nemaju "pravu" političku pozadinu, ili članove porodice u strankama, ostaju zarobljeni u sistemu bez nade da će ikada dobiti priliku.
Slučaj "Asim" – ogledalo političke elite
Afera "Asim" je zapravo mnogo više od običnog političkog skandala. Ona je ogledalo u kojem se jasno vidi lice političke elite u BiH, koja koristi svoj položaj kako bi osigurala vlastite interese, ne mareći za zakon, pravdu ili moral.
Činjenica da su Sarajlić, Delalić i Šehović uopšte mogli biti oslobođeni optužbi, i to unatoč jasnim dokazima, samo pokazuje do koje mjere je pravosudni sistem kompromitiran. Presude koje favorizuju političku elitu postale su norma, a političari su naučili kako da iskoriste sudski sistem za vlastitu zaštitu.
Slučaj u kojem je Sarajlić obećao zaposlenje supruge delegatu Tvrtkoviću nije izoliran incident. Takva praksa je već godinama uobičajena u bosanskohercegovačkom političkom sistemu. Zapošljavanje na osnovu stranačke pripadnosti ili političke lojalnosti postalo je standard, dok se kompetencije i obrazovanje rijetko uzimaju u obzir.
Zapošljavanja u državnim institucijama postala su sredstvo političke trgovine, gdje se lojalni stranački kadrovi nagrađuju radnim mjestima, dok oni koji nemaju stranačku "zaštitu" ostaju na margini društva.
Poruka građanima – pravda je selektivna
Ovaj slučaj šalje jasnu poruku građanima Bosne i Hercegovine – pravda je selektivna i zavisi od političke moći i utjecaja. Ako ste na pravoj strani, možete računati na to da će se vaši zločini, ma koliko ozbiljni bili, izbrisati. A ako ste običan građanin, zakoni će se strogo primjenjivati na vama.
Sarajlić i njegovi saradnici su možda trenutno suočeni s ponovnim suđenjem, ali malo ko vjeruje da će ovo suđenje rezultirati ikakvom stvarnom kaznom. Politika je ta koja oblikuje pravdu u Bosni i Hercegovini, a pravosuđe je samo produžena ruka političkih interesa.
Korupcija jača nego ikad
Afera "Asim" je samo jedan u nizu primjera kako politička elita koristi svoj utjecaj da izbjegne odgovornost. Iako je BiH puna zakona koji bi trebali osigurati transparentnost i odgovornost, ti zakoni često ostaju mrtvo slovo na papiru, jer ih oni koji su na vlasti uspješno zaobilaze.
Dok obični građani plaćaju cijenu korupcije u obliku loših usluga, nezaposlenosti i ekonomske stagnacije, politička elita uživa u plodovima sistema koji su sami izgradili – sistema u kojem se pravda može kupiti, a lojalnost nagraditi pozicijama moći. Dokle god ovakva praksa bude opstajala, Bosna i Hercegovina će ostati zemlja u kojoj su korupcija i nepotizam ne samo prisutni, nego temelj na kojem počiva cijela politička struktura.