VRHOVNI SUD MU DOZVOLIO

"Neprijateljski stranci": Trump protjeruje imigrante koristeći zakon iz 18. stoljeća

Donald trump potpis

Manje od dvije sedmice nakon što je Vrhovni sud SAD dozvolio predsjedniku Donaldu Trumpu da koristi kontroverzni zakon iz 18. stoljeća za ubrzano protjerivanje imigranata, isto pitanje ponovo je dospjelo pred sud u novom hitnom postupku s potencijalno ogromnim posljedicama.

U ranim jutarnjim satima u subotu, sud je izdao kratku, ali značajnu naredbu kojom je blokirao deportaciju grupe migranata iz Teksasa. Dvojica konzervativnih sudija, Clarence Thomas i Samuel Alito, usprotivili su se toj odluci. Iako sud nije obrazložio svoju odluku, naložio je administraciji predsjednika Trumpa da hitno odgovori na žalbu, a u međuvremenu je zabranio deportaciju bilo kojeg pripadnika sporne grupe sve dok ne donese novu odluku.

Bijela kuća je odgovorila istog dana, poručujući da želi zadržati pravo na protjerivanje migranata — posebno građana Venecuele uhapšenih u Teksasu — prema drugim zakonima, a ne nužno Zakonu o neprijateljskim strancima iz 1798. godine, dok se sudski proces nastavlja.

Administracija tvrdi da su deportirani migranti članovi ozloglašenog venecuelanskog kriminalnog ganga Tren de Aragua, iako su dokazi koje je vlast iznijela u sudskim dokumentima — poput tetovaža i odjeće — tanki i osporavani.

Ranije ovog mjeseca, Vrhovni sud je izdao nejasnu odluku (5:4) kojom je u principu omogućio Trumpu da nastavi koristiti Zakon o neprijateljskim strancima, ali je istovremeno migrantima dao pravo na obavještenje i mogućnost da kroz federalne habeas corpus tužbe ospore svoju deportaciju. Međutim, sud nije precizirao koliko obavještenje mora biti detaljno, ni kako se takve tužbe — koje se inače koriste za osporavanje pritvora, a ne deportacije — uklapaju u ovaj slučaj.

U međuvremenu, Američka unija za građanske slobode (ACLU) pokrenula je više tužbi kako bi zaštitila ne samo pojedine klijente već i sve migrante u sličnoj situaciji. Neki niži sudovi, uključujući one u Njujorku i Teksasu, privremeno su blokirali deportacije pod ovim zakonom, ali te zabrane važe samo na područjima tih sudova.

Ove sedmice, kako navodi ACLU, neki migranti u sjevernom Teksasu — koji nisu bili zaštićeni prethodnim nalozima — počeli su dobijati obavještenja o deportaciji, napisana na engleskom jeziku, koji mnogi nisu razumjeli. Dvoje migranata je podnijelo habeas tužbu saveznom sudu u Abilenu, ali im je sudija James Hendrix, kojeg je Trump ranije imenovao, odbio zahtjev.

ACLU je zatim podnio hitnu žalbu Vrhovnom sudu, koji je svojom noćnom odlukom faktički zaustavio deportacije dok slučaj ne bude detaljnije razmotren. Sud je također naredio Ministarstvu pravde da što prije dostavi svoj odgovor, što je ono i učinilo u subotu navečer.

U odgovoru, generalni advokat administracije D. John Sauer naveo je da Vlada neće deportovati migrante koji podnesu tužbu, te je zatražio od suda da omogući nižim instancama da odluče o svim relevantnim pravnim i činjeničnim pitanjima.

U odvojenom, oštrom neslaganju, sudija Alito je kritikovao kolege zbog, kako je rekao, "neviđene" odluke donesene "bukvalno usred noći", bez dovoljno informacija i bez davanja prilike nižim sudovima da se izjasne. Njegovo neslaganje podržao je i sudija Thomas.

Slučaj se sada vraća Vrhovnom sudu, koji će narednih dana ili sedmica vjerovatno donijeti dodatna pojašnjenja — ne samo o sudbini migranata u Teksasu, već i o širem pitanju zakonitosti korištenja Zakona o neprijateljskim strancima u imigracionoj politici.