SLOVENCI O MANIJACIMA

Neprijateljski su nastrojeni, ispijaju kriglu za kriglom, pjevaju turbofolk

Manijaci koper

Fudbaleri Željezničara oprostili su se od Konferencijske lige porazom od Kopra u Sloveniji (3:1), ali navijači Plavih ostavili su snažan utisak, kako na stadionu, tako i u gradu.

Najvatreniji navijači Željezničara, Manijaci, ostavili su snažan utisak tokom jučerašnjeg gostovanja u Sloveniji. Podsjećamo, njihov Željezničar je izgubio 3:1 od Kopra i tako se oprostio od Evrope.

Na gostovanje ih je otišlo na hiljade, okupirali su domaći stadion i grad, pa su izazvali reakcije Slovenaca.

Slovenački mediji, izdvojili su Željine navijače kao glavne protagoniste dana, navodeći da je zbog njih grad Kopar odisao pravim nogometnim duhom.

“Nije često da turisti koji šetaju ulicama centra Kopra odmah znaju da je tog dana zakazan neki sportski događaj, poput nogometne utakmice. Zapravo, posljednjih godina bismo takve dane mogli nabrojati na prste jedne ruke. Četvrtak je bio jedan od tih dana. Gradske ulice su bile preplavljene navijačima obučenim u plavo-bijelo. Koji su u sunčanom popodnevu ispijali kriglu za kriglom hmelja i punili stomake ribljim specijalitetima, neki i delicijama s roštilja ili tradicionalnim burecima u svojoj kuhinji”. piše “Ekipa Svet”, te dodaju.

“Razgovor između dvije starije gospođe bio je prilično simpatičan, u kojem je jedna (možda vlasnica pekare ili možda samo zaposlenica tamo) objašnjavala drugoj kako su joj kupci razgrabili bureke. ‘Nisam imala ni jedan’, pohvalila se. Nije ni čudo, kada su navijači giganta iz Bosne i Hercegovine Željezničara okupirali slovenački primorski grad. Vidjeli smo mnogo ljudi kako izlaze iz automobila sa bosanskim registarskim tablicama, a još više onih koji žive u Kopru, ali su ili došli u Sloveniju da rade ili su već rođeni u Sloveniji, a čiji su korijeni iz Bosne i Hercegovine. Šetnja ulicama Kopra dala nam je uvid u to kakav će biti odnos snaga na tribinama u revanš utakmici prvog kola kvalifikacija za Konferencijsku ligu, gdje su se na Bonifiki sukobili domaći (pa, barem na papiru, ne i po podršci navijača) Koper i gostujući Željezničar”, ističu.

Kako navode slovenački mediji, jedina mana na sjajnoj atmosferi bila je neprijateljski ton navijača Želje prema Josipu Iličiću.

“U ponekad neprijateljskoj atmosferi, u kojoj je Josip Iličić, na primjer, bio predmet brojnih uvreda i u kojoj su mu se u nekoliko navrata svašta sručivale, Koper se na početku nije snašao”, kaže isti medij.

Posebno ih je impresionirala činjenica da su Manijaci prepjevali pjesmu “Sanja”, umetnuvši ime “Željo” u stihove.

“Oko sat i po prije utakmice, talas navijača Željezničara već se polako kotrljao prema Bonifiki, gdje smo gledali pravu ‘bosanskohercegovačku zabavu’. Turbofolk pjesme koje su navijači plavog tima sa Grbavice pjevali iz sveg glasa. Čim su prešli prag Bonifike, jednostavno su promijenili muzički repertoar i zajedno pjevali navijačke pjesme. Čak i onu najpoznatiju bivše jugoslovenske pop-rock grupe Alisa, Sanja. Stariji ljubitelji jugoslovenske muzike su je sigurno čuli. ‘Dunavom brodovi plov…’ je refren, koji su navijači Željezničara malo prilagodili i umjesto ‘Sanja’ pjevaju ‘Željo’. Uglavnom, kada je sudija odsvirao prvi zvižduk, ovaj put za zaista očajnog kiparskog djelitelja pravde Menelaosa Antonioua, stadion Koper je bio izuzetno dobro ispunjen. Mora se priznati da su gosti imali mnogo glasniju podršku od domaćih”, dodaje se.


Znate više o temi ili prijavi grešku