Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u parlamentu Knesset istaknuo je da je Hamas bio primoran prihvatiti mirovni sporazum, ističući kako su izraelske vojne operacije u Gazi stavile pokret pod ogroman pritisak.
„Dok su naše snage ulazile u grad Gazu, Hamas je shvatio da se suočava s mogućim uništenjem“, rekao je Netanyahu. Dodao je da su mnogi parlamentarci i kritičari unutar zemlje smatrali da Izrael ne bi trebao ulaziti u sukob s Hamasom, ali da bi popuštanje takvim zahtjevima dovelo do pobjede Hamasa i iranskog saveza.
Netanyahu je naglasio da su sve odluke donesene s ciljem zaštite Izraela i njegovih građana. „Ojačali smo svoju odvraćajuću moć, osigurali povratak talaca – svi su živi, a neki od ubijenih još uvijek su u našim rukama i bit će vraćeni. Status Izraela kao supersile je učvršćen, ali sukob još nije gotov“, poručio je Netanyahu.
Njegov govor pokazuje odlučnost Izraela da ne popusti pod pritiscima i da nastavi s vojnim i diplomatskim naporima kako bi osigurao dugoročni mir i sigurnost u regiji.