

Danas je u Nevesinju, pod organizacijom Medžlisa Islamske zajednice, obilježena 80. godišnjica zločina koji su 14. februara 1945. godine počinile partizanske jedinice nad bošnjačkim stanovništvom ovog grada.
Tragedija koju su preživjeli civili, među kojima su bili i žene, djeca i starci, ostala je duboko ukorijenjena u kolektivnoj memoriji nevesinjskih Bošnjaka, ali do danas nije u potpunosti istražena i priznana u službenoj historiji.
Godišnjicu ovog brutalnog zločina obilježila je skromna, ali emotivna ceremonija u gradskom haremu, gdje su žrtve brutalno ubijene i zatrpane u zajedničku grobnicu. Obučena u tišinu, porodica i prijatelji žrtava prisjetili su se nevinih života koji su ugašeni u okrutnim egzekucijama, a u prigodnim obraćanjima, istaknuta je važnost sjećanja na ove događaje, te uloga porodica koje su izgubile svoje najmilije.
Glavni imam Nevesinja, Mehmed-ef. Čopelj, govorio je o važnosti očuvanja kolektivne memorije i borbi protiv zaborava. Naglasio je da se na godišnjicama ne smije skretati pažnja sa stradanja žrtava i njihovih porodica. “Naša odgovornost nije samo da se sjetimo žrtava, nego da radimo na tome da se nikad više ne ponovi ovakva tragedija”, poručio je efendija Čopelj.
Zločin koji se dogodio 14. februara 1945. godine obuhvata mučke egzekucije između 150 i 200 bošnjačkih civila, među kojima je bilo puno mladih i žena. Ove strahote su zabilježene, ali nisu dovoljno istražene zbog političkih i ideoloških razloga tadašnjeg režima. Zbog tih okolnosti, broj žrtava ostao je nedovoljno preciziran, a porodicama nije bilo dopušteno da dostojanstveno sahrane svoje najmilije. Većina tijela bila je jednostavno zakopana bez obreda, bez dženaze i bez ikakvih spomenika.
Muftija mostarski, dr. Salem-ef. Dedović, podsjetio je da su ti događaji jedno od najtragičnijih poglavlja bošnjačke istorije, koja nije bila priznana od strane nove socijalističke vlasti. On je također istakao važnost oporavka Bošnjaka nakon ovakvih stradanja, kao i borbe za očuvanje identiteta, kulturnog naslijeđa i istorije. “Sjećanje na žrtve nas obvezuje da se borimo protiv svakog oblika nepravde i da ne zaboravimo našu prošlost”, rekao je muftija Dedović.
Svi prisutni, od imama do običnih građana, pozvali su na zajedništvo i ujedinjenu borbu za pravdu. Na kraju današnjeg obilježavanja, nakon posjete mezarju, proučen je Jasin i poklonjena hatma dova za sve nevine žrtve zločina, kako bi se odala počast onima koji su stradali zbog svoje vjere, nacije i identiteta.