iranski nuklearni program

"Niko ne spava mirno": Pripremaju nuklearno oružje

Nuklearno oruzje Shutterstock

Zabrinutost oko iranskog nuklearnog programa zapravo vlada godinama, pošto je 2018. bivši američki predsjednik Donald Tramp odustao od sporazuma sa Iranom koji je u ime SAD i drugih zapadnih sila pregovarao njegov prethodnik Barak Obama.

Taj sporazum je trebalo da, u zamjenu za ukidanje sankcija Teheranu, garantuje da Iran neće razvijati nuklearna postrojenja u vojne svrhe.

Strah je dodatno porastao nakon upozorenja Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), koja je u nekoliko navrata tokom prošle godine upozoravala da je Iran blizu količine obogaćenog uranijuma koja bi mogla da se iskoristi za proizvodnju nuklearnog oružja. Štaviše, od napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine, IAEA zapravo ne zna status iranskog nuklearnog programa.

Konačno, napad dronovima i raketama koji je Iran izveo na Izrael u noći sa subote na nedelju, koliko je unaprijed najavljen kao odgovor na likvidaciju generala Iranske revolucionarne garde u diplomatskom predstavništvu te zemlje u Damask (a za šta Teheran optužuje Izrael), eskalirao je ionako napetu situaciju na Bliskom istoku.

Tokom debate o iranskom napadu na Izrael u Domu lordova parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva, baronica Rut Dič je upozorio da je nuklearni sporazum sa Teheranom izgleda zaboravljen:

"Iran je nekoliko minuta udaljen od razvoja nuklearnog oružja i dovoljno su ludi da ga koriste", rekao je Dič.

"Moramo se vratiti na sankcije Iranu (vjerovatno je mislio na uvođenje dodatnih mjera, op.a.). Ako nećemo da zabranimo putovanja pripadnicima Revolucionarne garde, onda barem ne bi trebalo da izdajemo vize raznim sveštenim licima koji putuju između Teherana i Londona", rekao je Dič.

Bivši ministar torijevske vlade Lord Forsajt dodao je da bi, da je on na mjestu Izraela, bio veoma zabrinut da zli režim u Iranu razvije nuklearnu sposobnost.

"Niko u Izraelu ne može mirno spavati s tim na umu", dodao je.