OBILJEŽAVANJE DRŽAVNOSTI SRBIJE NA PODRUČJU BIH

NiP-ova "crvena linija": Oštro protiv secesionističkih tendencija i blokada evropskog puta BiH

Ni P predsjednistvo

Na 16. redovnoj sjednici Predsjedništva Naroda i pravde (NiP) usvojeno je šest zaključaka koji ne samo da odražavaju trenutnu političku klimu u Bosni i Hercegovini, već otkrivaju strategiju ove stranke u suočavanju s političkim, ekonomskim i sigurnosnim izazovima.

Ključne teme bile su osuda kontinuiranog antiustavnog djelovanja Republike Srpske i Srbije, urgentna potreba za očuvanjem euroatlantskog kursa BiH te otvorena kritika opozicionih stranaka, posebno Stranke demokratske akcije (SDA).

Udar na BiH

Prvi zaključak bio je najoštriji – NiP je bez zadrške osudio najavljeno zajedničko obilježavanje Dana državnosti Srbije i tzv. Dana državnosti Republike Srpske 15. februara. Ovaj čin ne vide samo kao simbolično jačanje separatističkih težnji RS-a, već i kao sofisticirani pokušaj srbizacije i pravoslavizacije ovog bosanskohercegovačkog entiteta.

“Radi se o direktnom negiranju državnosti BiH, pokušaju da se RS prikaže kao zasebna srpska država, dok se kroz religijske konotacije (Sretenje) dodatno cementira veza između Beograda i Banje Luke,” istaknuto je iz NiP-a.

Stranka je naglasila da u RS-u ne žive samo Srbi, već i Bošnjaci, Hrvati i Ostali, te da se kroz ovakve projekte planski briše svaki trag multietničnosti, dok se srpski nacionalizam gura u prvi plan.

NiP poziva OHR i međunarodnu zajednicu na buđenje

Drugi zaključak nosi jasnu poruku – NiP od međunarodne zajednice, a posebno OHR-a i članica Vijeća za implementaciju mira (PIC), zahtijeva ozbiljno preispitivanje zaključaka prošlogodišnjeg Svesrpskog sabora održanog u Beogradu. Smatraju da su neki od usvojenih stavova direktna prijetnja teritorijalnom integritetu BiH.

“Dodik ne prestaje s planovima za otcjepljenje, a Zapad se pravi slijep. Ako sada ne reagiraju, uskoro će se suočiti s novom krizom na Balkanu, gdje Moskva vuče konce,” poručuju iz NiP-a, upozoravajući da trenutna politička situacija u BiH nije samo unutrašnje pitanje, već i dio šireg geopolitičkog sukoba u kojem Rusija pokušava destabilizirati regiju.

Blokade na državnom nivou

Treći zaključak bio je posvećen blokadama na državnom nivou koje usporavaju evropski put BiH, a NiP je iskoristio priliku da uputi otvorene kritike prema SDA.

“Vidimo kako pojedine stranke, koje sebe nazivaju probosanskim, rade na urušavanju evropskog puta BiH isključivo zbog političke osvete. Nažalost, među njima je i SDA koja je, umjesto da se bori protiv Dodika, odlučila udružiti snage s njim kako bi smijenila ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića,” poručuju iz NiP-a.

Posebno naglašavaju da su SDA zastupnici bili suzdržani u glasanju o smjeni Konakovića, koju je pokrenuo SNSD, a sve zbog toga što je on podržao inicijativu Majki Srebrenice da se 9. januar proglasi danom žalosti.

“Sve probosanske stranke jasno su se usprotivile Dodikovoj inicijativi – osim SDA, koja je svojom suzdržanošću pokazala da su im lične i stranačke osvete važnije od zaštite istine o genocidu,” tvrdi NiP.

Euroatlantski put ili politička izolacija

Četvrti zaključak poslao je jasnu poruku – euroatlantske integracije nemaju alternativu. NiP poziva sve probosanske stranke da prestanu s blokadama i aktivno učestvuju u donošenju zakona neophodnih za otvaranje pregovora s EU.

Stranka također poziva Vladu i Parlament Federacije BiH da što prije donesu set fiskalnih zakona koji će pomoći privredi, smanjiti porezna opterećenja i zaustaviti rast cijena, koji prijeti standardu građana.

Potpuna podrška NiP-ovim kadrovima – “idemo dalje”

U posljednjem zaključku, NiP je jasno stavio do znanja da daje punu podršku svojim ljudima na svim nivoima vlasti, te naglasio da je jedan od glavnih prioriteta osiguravanje budžeta za 2025. godinu kako bi se nastavile progresivne razvojne politike.

“Oni koji nas kritikuju, neka pokažu šta su oni uradili. Mi nećemo stati,” poručuju iz NiP-a.

NiP zaoštrava retoriku i traži odgovore

Sjednica Predsjedništva NiP-a pokazala je da ova stranka više nije spremna na kompromis kada su u pitanju nacionalna sigurnost, euroatlantske integracije i politička odgovornost. Osude su pale na sve strane – od RS-a i Srbije, preko međunarodne zajednice, do opozicije u Sarajevu.

Jasno je da NiP želi nametnuti svoju viziju BiH i postaviti se kao ključni politički faktor koji neće dozvoliti dalju destrukciju države. Pitanje je – hoće li njihova strategija donijeti konkretne rezultate ili će samo dodatno produbiti političke podjele?