SARAJEVSKA “TROJKA” U KLINČU

NIP traži više, SDP i Naša stranka ostaju pri dogovoru

Trojka
Foto © AA

Nakon što je 26. juna izostao nastavak konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća Sarajeva zbog nedostatka kvoruma, i dalje je neizvjesno kada će vijećnici ponovo sjesti za stol.

Ova politička trakavica vuče se još od 27. maja, kada je sjednica započela, ali ubrzo i prekinuta, ostavljajući građane bez novih gradskih čelnika.

Jasna poruka stigla je iz SDP-a BiH, čijih sedam vijećnika nije došlo na zakazani nastavak sjednice. Ovim potezom SDP je pokazao koalicionim partnerima da neće pristati na dodatna uvjetovanja niti na izmjene već dogovorenog rasporeda funkcija.

Prema ranijem dogovoru, mjesto gradonačelnika trebalo je pripasti NIP-u, dok su Naša stranka i SDP BiH trebali predložiti po jednog zamjenika. U Gradskom vijeću predviđeno je da predsjedavajući bude iz Naše stranke, a dva dopredsjedavajuća iz SDP-a, pri čemu bi predstavljali različite konstitutivne narode. Međutim, NIP je naknadno odlučio da traži i jedno od mjesta dopredsjedavajućeg, iako im snaga u Vijeću ne ide u prilog.

Naime, NIP u Gradskom vijeću Sarajeva ima samo četiri vijećnika, i to sve Bošnjake, dok Naša stranka ima pet, a SDP BiH sedam vijećnika koji dolaze iz različitih konstitutivnih naroda. Ova raspodjela jasno pokazuje zašto su zahtjevi NIP-a naišli na zid.

Dodatne tenzije izazvalo je pitanje novog direktora Javnog preduzeća Sarajevo, nakon što je Bakir Hadžiomerović preuzeo funkciju direktora Radio-televizije Federacije BiH. Budući da je Hadžiomerović bio kadar SDP-a, sada se otvorila prilika da NIP pokuša osvojiti ovu značajnu funkciju. Riječ je o profitabilnom preduzeću koje, između ostalog, upravlja Trebevićkom žičarom i sarajevskom Vijećnicom, pa nije čudno što NIP vidi ovu priliku kao prostor za dodatno jačanje svog političkog utjecaja.

Nezvanične informacije upućuju na to da bi NIP bio spreman odustati od zahtjeva za mjesto dopredsjedavajućeg Gradskog vijeća u zamjenu za direktorsku funkciju u JP Sarajevo. Ovakav potez, međutim, dodatno bi zakomplicirao odnose unutar Trojke.

Unutar samog NIP-a, prema nezvaničnim navodima, nije bilo potpune saglasnosti ni kada je riječ o imenovanju Samira Avdića za gradonačelnika Sarajeva. Dio članova stranke preferirao je Mirzu Selimbegovića, trenutnog zamjenika gradonačelnika Predraga Puharića, što dodatno pokazuje unutrašnje podjele.

Posebno je zanimljivo primijetiti da se lideri Trojke ne oglašavaju povodom ovog novog fijaska u izboru gradskih rukovodilaca, iako se često hvale takozvanom “sarajevskom uspješnom pričom”. Umjesto dogovora i efikasnosti, građani svjedoče novom zapetljavanju i političkom nadmudrivanju koje koči normalno funkcionisanje Grada Sarajeva.


Znate više o temi ili prijavi grešku