Nizozemski ministar vanjskih poslova Casper Veldkamp najavio je parlamentu da će od 10. septembra izraelskim ministrima Itamaru Ben-Gviru i Bezalelu Smotrichu biti zabranjen ulazak u sve 29 država članica Schengenskog sporazuma.
Odluka je objavljena tokom parlamentarne sjednice posvećene ratu u Gazi i pitanjima dvodržavnog rješenja. Ranije su pojedine zemlje Evropske unije već uvodile slične zabrane zbog, kako se navodi, ekstremističkog ponašanja dvojice ministara prema Palestincima i odluka koje krše ljudska prava.
Španija je posljednja zemlja koja je zabranila ulazak Smotrichu i Ben-Gviru, dok su ranije s tim mjerama započele Nizozemska, Slovenija i Belgija. Već 10. juna, zemlje poput Velike Britanije, Australije, Kanade, Novog Zelanda i Norveške sankcionisale su dvojicu ministara zbog „ponovljenog poticanja nasilja nad palestinskim zajednicama“.
Nakon što je Belgija prvi put zabranila ulazak dvojici izraelskih ministara, oni su pokušavali proširiti zabrane na sve članice Schengenskog prostora, gdje ne postoje unutrašnje granične kontrole. Obraćanje nizozemskog ministra potvrđuje da je Belgija u tome uspjela.
Istovremeno, Middle East Eye nedavno je izvijestio da je glavni tužitelj Međunarodnog krivičnog suda u Haagu pripremio zahtjeve za nalog za hapšenje Bena Gvira i Smotricha zbog optužbi za apartheid.