BOŠNJAČKA NESVIJEST – ILUZIJE I PRAZNE PRIČE

Njemački činovnik protiv balkanskog šerifa Dodik osuđen – Schmidt nemoćan pred prijetnjom raspada BiH

Milorad Dodik

Dodik osuđen – Schmidt ostao go pred prijetnjom raspada BiH

Milorad Dodik je osuđen. Ali ne zbog korupcije, ne zbog razaranja državnih institucija, ne zbog udara na ustavni poredak, već – zbog Schmidta. Osuđen je zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, prema zakonu koji do prije godinu dana nije ni postojao u pravnom sistemu BiH. Dakle, Njemački činovnik je odlučio uzeti pravdu u svoje ruke, ali očito nije spreman nositi se s posljedicama svoje odluke. A posljedice bi mogle biti katastrofalne.

Dodik uzvraća udarac

Kao što je i najavljivao, Dodik je presudu iskoristio za najbrutalniji udar na državu BiH dosad. Skupština RS-a ekspresno je usvojila zakone kojima zabranjuje Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, SIPA-i i OSA-i bilo kakvo djelovanje na teritoriji ovog entiteta. Idemo i korak dalje – zaprijećene su zatvorske kazne svim građanima RS-a koji nastave raditi u tim institucijama.

I dok Schmidt sjedi u Sarajevu i razmišlja o sljedećem nametnutom zakonu, Dodik mu šalje jasnu poruku: RS se povlači iz državnih institucija. Ako vam to zvuči poznato, podsjetimo se 1990-ih: upravo je izlazak SDS-ovih kadrova iz državnih institucija bio početak krvave agresije, etničkog čišćenja i genocida nad Bošnjacima. I tada su međunarodni akteri tvrdili da će sve biti u redu – dok su masakri bjesnili.

Zapadne sile kreiraju haos, ali ga ne saniraju

Danas, tri decenije kasnije, imamo istu situaciju. Schmidt nameće zakone, a međunarodna zajednica preuzima ulogu pasivnog posmatrača. Sjedinjene Američke Države nisu čak ni pozdravile Dodikovu presudu – samo su je "primile k znanju". To nije slučajnost. Kada je presuđen Fadil Novalić, američka ambasada otvoreno je podržala pravosuđe. Za Dodika – muk.

Šta to znači? Dodik je vrlo svjestan da ga niko izvana neće zaustaviti. Zato slavi Trumpa, zato bez straha donosi zakone kojima udara u temelje države. OHR ne poništava te zakone. Schmidt ne reaguje. A nekad jeste. Zašto sad ne?

Jer u Sarajevu više nema Michaela Murphyja, američkog ambasadora koji bi RS-u prijetio moćnom američkom rukom. Umjesto toga, imamo otpravnika poslova, dok novi ambasador još nije ni imenovan. Postoje čak spekulacije da bi američka ambasada u Sarajevu mogla biti zatvorena ako se Trump vrati na vlast – jer bi to bilo u skladu s njegovom politikom rezanja troškova.

Koliko divizija ima Schmidt?

Navodno je Staljin 1945. cinično upitao: "Koliko divizija ima papa?" Danas bi Dodik mogao postaviti slično pitanje: "Koliko divizija ima Schmidt?"

Odgovor je – nijednu. Car je go. Schmidt može nametati zakone, ali ih ne može sprovesti. Dodik to zna. Ali da li to znaju bošnjački političari?

Bošnjačka nesvijest – iluzije i prazne priče

Denis Bećirović uvjerava nas da "međunarodna zajednica neće tolerisati" udare na Dejtonski sporazum. O kojoj međunarodnoj zajednici on priča? Zukan Helez kaže da "možemo mirno spavati" jer će nas EUFOR zaštititi. Od koga? Od Dodika? Evropski vojnici sigurno neće ginuti za BiH – kao što to nije učinio ni holandski bataljon u Srebrenici.

U međuvremenu, Elmedin Konaković uglavnom šuti – sve dok mađarski policajci, u dogovoru s Orbanom, ne počnu ulaziti u BiH i izvoditi vježbe s MUP-om RS-a.

Jedini koji javno upozorava na opasnost jeste Željko Komšić. Ali ni on ne nudi rješenje.

Ko će zaštititi Bosnu i Hercegovinu?

"Domaći pravni lijekovi" – cinično nam poručuje Schmidt preko PIC-a.

Domaći pravni lijekovi? Oni koje trebaju sprovoditi institucije kojima Dodik sada zabranjuje rad?

Bosna i Hercegovina je prepuštena sama sebi. Možda rješenja nema. Možda nas niko neće spasiti. Ali jedno je sigurno: ako se nastavi ovako, Bog nam bio na pomoći – i bosanske patriote!


Znate više o temi ili prijavi grešku