BUDUĆNOST MODERNIH SUKOBA

Njemačka i Hrvatska vojska pravit će besposadna oklopna vozila

Tenk

Budućnost modernih sukoba sve više počiva na primjeni besposadnih sistema na kopnu, moru i u zraku, što potvrđuju i iskustva iz rata u Ukrajini.

S obzirom na značaj ovih tehnologija, zemlje Evropske unije intenzivno rade na razvoju zajedničkih besposadnih platformi različitih namjena kako bi osigurale tehnološku prednost i stratešku samodovoljnost u području bezbjednosti i odbrane.

U tom kontekstu, njemački vojno-industrijski gigant Rheinmetall AG i hrvatski proizvođač bespilotnih zemaljskih sistema DOK-ING udružili su snage potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju u Berlinu. Ovim sporazumom, koji su potpisali u prisustvu hrvatskog ministra odbrane Ivana Anušića, dvije kompanije započele su strateško partnerstvo s ciljem zajedničkog razvoja i proizvodnje naprednih borbenih bespilotnih sistema. Partnerstvo ima za cilj osnivanje zajedničkog poduzeća, koje će raditi na proizvodnji besposadnih borbenih vozila i vozila podrške.

Prvi zajednički projekat fokusira se na dizajn i razvoj naprednog sistema za polaganje i disperziju mina, za koji se očekuje da će biti spreman za prvu javnu demonstraciju do kraja 2025. godine. Takav sistem mogao bi značajno unaprijediti kapacitete zemalja članica EU-a za upravljanje krizama i odgovor na prijetnje u savremenim sukobima.

U okviru ovog sporazuma, Rheinmetall će osigurati napredne module sposobnosti, uključujući sisteme za direktnu i indirektnu vatru, izviđanje i logističku podršku, koji će uveliko proširiti operativni potencijal budućih besposadnih platformi. S druge strane, DOK-ING će pružiti ekspertizu u dizajnu i implementaciji robotskih sistema bez posade, u čemu ima značajno iskustvo. Osim toga, saradnja uključuje i integraciju ovih besposadnih sistema s već postojećim Rheinmetallovim proizvodima, kao što su borbeni tenk KF51 Panther i oklopno inženjersko vozilo Kodiak-3, čime se stvaraju napredne platforme koje će nuditi raznovrsne operativne mogućnosti.

Hrvatski DOK-ING, koji ima veliko iskustvo u oblasti protivminskih operacija, doprinijet će ovom projektu svojom paletom robota za deminiranje. Roboti za deminiranje MV-4, koje proizvodi ova kompanija, trenutno se aktivno koriste u Ukrajini, gdje igraju ključnu ulogu u uklanjanju mina i drugih eksplozivnih naprava sa opasnih područja. Upravo to iskustvo daje dodatnu vrijednost ovoj saradnji, jer demonstrira efikasnost DOK-ING tehnologije u realnim, zahtjevnim uslovima na terenu.

Ova inicijativa predstavlja važan korak ka konsolidaciji evropskih vojno-tehnoloških kapaciteta, omogućavajući Evropi da ostvari stratešku prednost kroz razvoj novih rješenja za besposadne operacije, koje će imati ključnu ulogu u budućim konfliktima.