Norveška protjeruje 15 službenika Ambasade Rusije u Oslu. Ministarstvo vanjskih poslova te zemlje proglasilo ih je "nepoželjnim", dodajući da su u pitanju obavještajci koji rade pod okriljem diplomatskih pozicija.
"Odluka vlade je odgovor na promjenjenu bezbjednosne situacije u Evropi, koja je dovela do povećane obavještajne prijetnje iz Rusije", navodi se u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova Norveške.
Ruska ambasada u Oslu nije odmah bila dostupna za komentar, javlja agencija Reuters.
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije saopštilo je da će odgovoriti na norveško protjerivanje 15 ruskih diplomata, prenela je državna novinska agencija TASS.
Norveške obavještajne službe redovno ukazuju na to da su Rusija i Kina glavne špijunske prijetnje toj zemlji, koja je članica NATO-a i dijeli granicu sa Rusijom na Arktiku dugu 198 kilometara, podsjeća AFP.
U aprilu 2022. godine, nekoliko dva mjeseca nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, Oslo je, kao i nekoliko drugih evropskih prijestonica, protjeralo troje ruskih diplomata osumnjičenih za špijunažu. Moskva je uzvratila istom mjerom.
Odnosi dvije zemlje, koje su dugo imaju bliske veze, znatno su se pogoršali kao rezultat sukoba u Ukrajini.
Iako nije članica Evropske unije, Norveška je usvojila gotovo sve sankcije koje je Brisel uveo Rusiji.