WORLD TRADE CENTER (WTC) U SARAJEVU: RAZOTKRIVANJE MITOVA O IZGRADNJI

Nova era za poslovnu infrastrukturu ili samo još jedan projekat u sjeni zabluda?

Amer Bukvić

Nedavna vijest o dolasku World Trade Center-a (WTC) u Sarajevo izazvala je široku pažnju javnosti, ali i mnoge kontroverze i nesporazume.

Naime, iako se WTC brend povezuje sa impozantnim, visokim neboderima u velikim svjetskim metropolama, sama ideja o izgradnji ovog prestižnog objekta u Sarajevu nije shvaćena na pravi način, a mnogi su u javnosti počeli špekulirati o detaljima buduće gradnje. I dok neki govore o monolitnim zgradama s 20 spratova, drugi postavljaju pitanje hoće li ovakav projekat utjecati na kvalitet zraka ili impozantno narušiti izgled grada. Odgovore na mnoga od tih pitanja pružaju predstavnici kompanije koja je stekla licencu za izgradnju WTC Sarajevo.

Šta je WTC i šta donosi Sarajevo?

World Trade Center nije samo ime za impozantne zgrade koje dominiraju gradskim horizontima. Riječ je o globalnoj mreži trgovačkih centara, prestižnom brendu koji spaja uspješne kompanije i pojedince širom svijeta. WTC obuhvata brojne aktivnosti koje imaju za cilj promociju međunarodne trgovine, ulaganja, inovacija i tehnološkog napretka. Preko poslovnih klubova, investicijskih foruma, slobodnih trgovinskih zona i tehnoloških centara, WTC povezuje biznismene i investitore iz različitih dijelova svijeta, te stvara prilike za ulaganje i izvoz.

Za Sarajevo, ovo predstavlja veliku priliku za ekonomski rast, jer članstvo u ovoj prestižnoj mreži otvara vrata međunarodne poslovne zajednice. Iako su mediji najviše izvještavali o izgradnji samog objekta, mnogo važniji su dugoročni efekti koje ovaj kompleks može imati na privredu i obrazovni sektor. Kroz povezivanje sa globalnim tržištima i privrednim organizacijama, WTC Sarajevo pruža šansu za uspostavljanje poslovnih veza i ulaganje u inovacije, dok bi mladi ljudi mogli dobiti pristup vrhunskom obrazovanju u saradnji sa prestižnim američkim univerzitetima.

Lokacija WTC Sarajevo – Mitovi i stvarnost

Jedan od najvećih nesporazuma vezanih za izgradnju WTC-a je njegova navodna lokacija na Vilsonovom šetalištu. Brojni su mediji i pojedinci spekulisali da će projekat zauzeti ovaj prepoznatljiv gradski prostor, što je izazvalo strahovanja da bi takva gradnja mogla narušiti pejzaž i kvalitet života u Sarajevu.

Međutim, stvarna lokacija WTC-a bit će u ulici Zmaja od Bosne, u neposrednoj blizini Marindvora, dok između njega i Vilsonovog šetališta postoji prazni prostor. Zgradom WTC-a neće se blokirati prirodni tokovi zraka, niti će imati negativan utjecaj na okolicu, jer je planiran sa posebnim naglaskom na očuvanje ekoloških i ventilacijskih koridora.

Veličina objekta – Nema potrebe za strahom

Mnogi su zabrinuti zbog pretpostavki da će WTC Sarajevo biti ogromna građevina koja će zauzeti cijeli prostor i potpuno promijeniti izgled grada. Neki izvori su čak navodili da bi objekat trebao imati 20 spratova i pokriti više od 140.000 kvadrata. Međutim, ove informacije nisu tačne, jer WTC Sarajevo neće biti „monolitna građevina“, kako su to neki prikazivali.

WTC Sarajevo će biti projektiran kaskadno, sa četiri podzemne etaže i višestrukim nižim segmentima zgrade, od P+3 do P+12. Spratnost objekta neće biti jednolična, nego će varirati, čime se smanjuje utjecaj na okolinu i zadržava povezanost s prirodnim okolišem. Također, planiran je ekološki pristup, uključujući zelenu fasadu i prozračnost prostora, koja će omogućiti nesmetano strujanje zraka kroz zgradu, a okolni parkovi i prečišćivači zraka dodatno će doprinositi poboljšanju kvaliteta života u tom dijelu grada.

Ekološki aspekt i uticaj na kvalitet života

Jedna od ključnih briga građana, osobito tokom zimskih mjeseci, jeste kvalitet zraka. Prostor u kojem će WTC biti smješten poznat je po povremenom zagađenju, stoga su mnogi zabrinuti da bi novi objekat mogao dodatno pogoršati situaciju. Međutim, projektanti su već poduzeli sve mjere da minimiziraju negativne posljedice. Kaskadna gradnja, ekološka fasada i niz drugih mjera poput prečišćivača zraka i zelenih površina bit će implementirani kako bi se obezbijedila bolja ventilacija i zdraviji zrak u okruženju.

WTC Sarajevo, smješten između Importane centra i Raiffeisen banke, bit će niži od nekih okolnih objekata, poput Prirodno-matematičkog fakulteta, i postavljen je tako da neće ometati strujanje zraka. Sa samo 27% izgrađenosti na ukupnom prostoru od 14,5 hektara, WTC će ostaviti dovoljno prostora za zelene površine, fontane i javne sadržaje, čime će se unaprijediti kvaliteta života u tom dijelu grada.

Izgradnja World Trade Center-a u Sarajevu je korak prema modernizaciji i povezivanju Bosne i Hercegovine s globalnim tržištem. Ovaj prestižni brend donosi nove mogućnosti za privredu, obrazovanje i inovacije, dok istovremeno poštuje ekološke standarde i pažljivo osmišljava urbanistički razvoj. S obzirom na dosadašnje informacije, možemo zaključiti da WTC neće imati negativan utjecaj na grad, već će ga, naprotiv, obogatiti novim sadržajima i mogućnostima. U budućnosti, Sarajevo bi moglo postati važan centar međunarodne trgovine i poslovanja, a građani mogu biti sigurni da će WTC Sarajevo biti projektiran uz visok nivo odgovornosti prema okolišu i kvalitetu života, navode iz firme MDC.