ČOVIĆ NAKON SASTANKA KOALICIJE U BANJOJ LUCI

Nova koalicija ili stari nesporazumi? Hoće li dogovor pasti na uštrb građana?

Dragan covic

Predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, obratio se javnosti nakon što su se ključni akteri državne koalicije okupili u Banjoj Luci na sastanku koji je, prema njegovim riječima, trebao biti test za jedinstvo i koordinaciju u radu.

No, ton Čovićevih izjava nagovještava da čak ni najnoviji dogovori možda neće proći bez žrtava – i to na račun običnih građana, dok koalicioni partneri pokušavaju postići kompromis na krhkim temeljima.

Test jedinstva i nesloge: Hoće li Vijeće ministara pasti?

Čović je podsjetio da je “test” za zajednički rad upravo sjednica Vijeća ministara BiH, na čijem je čelu Borjana Krišto, članica HDZ-a. Međutim, prošla sjednica nije donijela rezultate koje je koalicija priželjkivala, što samo dodatno osnažuje sumnje u njenu stabilnost. Sjednica zakazana za sutra u Sarajevu predstavlja novu priliku za jedinstvo, ali mnogi se pitaju hoće li svi ključni akteri biti u stanju staviti svoje lične i stranačke interese u drugi plan.

Čovićev komentar naglašava težinu zadataka koji su pred njima: “Nadam se da će sutrašnja sjednica Vijeća ministara u Sarajevu donijeti jednoglasno izjašnjavanje o svim dogovorenim pitanjima.” Ako dođe do opstrukcije ili neslaganja, cijela koalicija bi mogla pretrpjeti ozbiljan udarac, što bi moglo dovesti do urušavanja najavljenih reformi, a u konačnici – ko će ispaštati? Građani Bosne i Hercegovine.

Ambijent ili iluzija? Ko stvarno dobija u ovom dogovoru

Čović je istakao da se napori usmjeravaju na “stvaranje ambijenta” koji bi neutralisao političke protivnike koji čekaju priliku da profitiraju na raskolu među članovima koalicije. Ipak, njegova izjava, iako naizgled pozitivna, postavlja pitanje – hoće li „ambijent“ značiti stvarne promjene, ili samo privremeno potiskivanje nesuglasica zbog pritiska Evropske unije? Ako stvarni reformski ciljevi ostanu mrtvo slovo na papiru, onda su građani ti koji gube, dok političari pokušavaju sačuvati privid jedinstva.

“Čini mi se da stvaramo ambijent da ubrzamo rad kako ne bi dali priliku drugima da slave zbog naših nesporazuma,” poručio je Čović. Na površini, ove riječi djeluju kao poziv na zajedništvo, ali ispod površine nagovještavaju da bi svi u koaliciji mogli odigrati neku novu igru, gdje će glavni teret pasti na one koji su u najranjivijoj poziciji – obične ljude koji iščekuju bilo kakav napredak ka evropskom putu.

Dogovor o fiskalnoj problematici: Rješenje ili zamka za buduće generacije?

U nastavku razgovora, lideri su najavili da će se večeras ponovo sastati u "ležernijoj atmosferi" kako bi razmotrili “fiskalna pitanja”. Ipak, iza ove opuštene najave krije se problem koji može eskalirati u mnogo ozbiljniji izazov – ukoliko fiskalna politika bude rezultat političkih dogovora, a ne stvarnih ekonomskih potreba. Fiskalna stabilnost zemlje je temelj održivog razvoja, a ako će se o njoj pregovarati iza zatvorenih vrata, pitanje je koliko će takvi dogovori biti u interesu građana, a koliko u interesu stranačkih lidera.

Čović je zahvalio Nikšiću, domaćinu sastanka, zbog “doprinosa dogovoru na ovoj razini” i izrazio želju da svaki sastanak završi na ovako pozitivan način. Međutim, ostaje otvoreno pitanje koliko će građani imati koristi od dogovora čiji su detalji i motivi nejasni, a posljedice dalekosežne. Ako dogovori i dalje budu žrtvovani zbog očuvanja koalicije, teret će pasti na leđa naroda, a benefiti na politiku.

Ko zaista profitira, a ko će platiti cijenu? Sudeći prema najavama, odgovori će stići uskoro – i vjerovatno će ih osjetiti obični građani prije nego političari na visokim funkcijama.