PREDSJEDNIK SNS-A ODGOVORIO UVREDAMA

Novi Sad: Građani se okupili ispred kuće Miloša Vučevića

Milos vucevic kuca protesti
Foto © Nova.rs

Večeras je u Novom Sadu došlo do okupljanja građana ispred kuće predsjednika Srpske napredne stranke (SNS) Miloša Vučevića.

Demonstranti su, kako prenose srbijanski mediji, uzvikivali poruke poput “Ruke su vam krvave”, “Ua”, “Robija” i “Odlazi”, a posebno su se obratili prisutnim pristalicama SNS-a koje su sjedile u obližnjem kafiću, pozivajući ih da se suoče s njima.

Vučević se ubrzo oglasio putem društvenih mreža, nazivajući okupljene “zgubidanima”, a proteste povezao s pozivima na nasilje. “Javno su cijeli dan pozivali da se ide na adresu gdje živimo ja i moja porodica. Žao mi je komšija. Hvala svima koji su došli. Kakav se šljam skupio”, poručio je.

Nastavio je izjavom da okupljeni uznemiruju njegovog psa, te da su on i njegova porodica “navikli na sve”. Proteste je nazvao “nacističkim” i dodao: “Oni očigledno pate za građanskim ratom, da padne krv.”

Vučević je kritikovao i pojedine advokate, akademske radnike i predstavnike pravosuđa koji su podržali proteste, implicirajući da “padaju maske” i da se otkriva ko stoji iza opozicionog pritiska. Također je naveo da SNS neće uzvraćati na isti način i da će “nastaviti sa stranačkim aktivnostima”.

U međuvremenu, protesti su nastavljeni i u drugim gradovima Srbije. U Užicu je večeras ponovo blokirana magistrala ka Zlatiboru, dok su se studenti i građani okupili ispred Novosadskog sajma, gdje se održavaju ispiti Pravnog fakulteta.

Demonstracije širom zemlje traju više od osam mjeseci, a organizatori, među kojima su studenti i građanske inicijative, tvrde da se bore protiv nasilja, političkog pritiska i nepravde u institucijama.


Znate više o temi ili prijavi grešku