NAPREDNA RJEŠENJA U PRISTUPAČNIJIM TELEFONIMA

Novi Xiaomi 14T i 14T Pro

Xiaomi

Mnogo toga dijele ova dva telefona, koji su na papiru gotovo pa blizanci. No Xiaomi 14T Pro ima više stila i moćniji procesor, ali 14T ne zaostaje puno za njim.

Štoviše zbog niže cijene puno toga mu ide u prilog

Xiaomi ove godine bilježi odlične rezultate, u kolovozu su čak i nakratko prestigli Apple na drugom mjestu po prodaji telefona, no i najnoviji podaci Counterpointa iz studenog pokazuju kako kineski div ‘puše’ Appleu za vratom. A nedavno su na tržište stigla i dva nova telefona iz T serije, kao predah u iščekivanju Xiaomija 15. Xiaomi 14T i 14T Pro predstavljaju evoluciju popularne serije, donoseći neke premium specifikacije i inovativne karakteristike po konkurentnim cijenama i uz nekoliko kompromisa kako bi ta cijena mogla i biti niža. Vizualno su ovi telefoni gotovo blizanci, uz tek neke sitne razlike i zahvate koji Pro modelu donose višu cijenu.

Dizajn i zaslon

Oba modela dijele prepoznatljiv Xiaomi dizajn s tankim okvirima oko ekrana i vrhunskom izradom i elegantnim kućištem, a oba imaju i staklenu poleđinu. Moram reći da mi se više sviđa blago zaobljeni zadnji kraj na 14T Pro, dok je 14T s odrezanim rubovima nešto grublji. Pro usprkos velikom ekranu jako ugodno sjeda u ruci i sviđa mi se što je na oba modela obrub u istoj nijansi kao i poleđina koja je matirana pa se neće vidjeti svaki vaš otisak na ovom uređaju.

Zaslon je AMOLED s veličinom od 6,67 inča, što osigurava izvrsnu reprodukciju boja i oštrinu (446 ppi). Oba modela imaju podršku za 144 Hz osvježavanje slike, a zasloni su zaštićeni Gorilla Glass 5 staklom. Iako je rezolucija ostala ista kao na prethodnoj seriji, 1220 x 2712 piksela, značajno je poboljšana svjetlina ekrana, koja je sada 1600 nita, a vršna svjetlina za HDR sadržaj doseže do 4000 nita. Brzinu osvježenja možete ostaviti na dinamičkom modu gdje se automatski prilagođava sadržaju ili promijeniti na 60 ili 144 Hz. U svakodnevnom korištenju ekrani pružaju fantastičnu podlogu za igranje i rad.

Senzor otiska prsta i dalje se nalazi pri dnu ekrana na oba modela, jedva centimetar od donjeg ruba telefona, što je prenisko za moj dojam. No radi brzo i pouzdano.

Zvuk i povezivost

Oba modela su opremljena stereo zvučnicima koji su prilično glasni, ali dobro bi im došlo još basa, no i kad ih se pojača do maksimuma nema neugodnih distorzija. No dok slušate glazbu osjetno se čuje da je donji zvučnik puno moćniji pa vam kod stereo glazbe to može zvučati neujednačeno. Uz to, lako je prekriti zvučnike prstima prilikom korištenja. Imaju Hi-Res Audio podršku, ali nemaju 3.5 mm ulaz za slušalice.

Podržavaju najnovije standarde povezivosti, uključujući Wi-Fi 6E (Pro model podržava i Wi-Fi 7), Bluetooth 5.4 i NFC (ovisno o regiji). Također, oba modela dolaze s infracrvenim portom. Telefoni dolaze i sa IP68 razinom zaštite na prašinu i prskanje.

Performanse

"Xiaomi 14T opremljen je MediaTek Dimensity 8300 Ultra procesorom, dok Pro model dolazi s naprednijim Dimensity 9300. Iako oba procesora osiguravaju glatko obavljanje svakodnevnih zadataka, Pro verzija pokazuje blagu prednost u zahtjevnim aplikacijama poput igranja ili multitaskinga, zahvaljujući boljoj optimizaciji i efikasnijem hlađenju. U stvarnoj upotrebi, razlike su minimalne, osim ako intenzivno koristite resurse uređaja. 12 GB je početna razina radne memorije kod oba modela, a upravo su toliko imali i testni uređaji. Pro je imao 1 TB pohrane, dok je 14T imao 512 GB. Početna razina za oba modela inače je 256 GB i na kraju 2024. to se nekako čini kao da bi trebalo biti kod svih telefona.