Općina Novo Sarajevo i ove godine nastavlja snažno podržavati rad Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, u godini u kojoj se obilježava tri decenije od najstrašnijeg zločina počinjenog na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
Kroz finansijsku i institucionalnu podršku, Općina potvrđuje svoju trajnu posvećenost kulturi sjećanja, pravdi i istini.
Načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić i predsjedavajući Upravnog odbora Memorijalnog centra Hamdija Fejzić potpisali su Ugovor o sufinansiranju rada Memorijalnog centra u iznosu od 17.000 KM. Ugovor dolazi kao dio šireg opredjeljenja Općine da doprinese očuvanju sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici kroz edukativne, istraživačke i dokumentarne aktivnosti.
„U godini kada obilježavamo 30 godina od genocida u Srebrenici, s još većom odlučnošću i odgovornošću nastavljamo pružati podršku radu Memorijalnog centra. Potpisivanjem ovog ugovora ne podržavamo samo rad jedne institucije, već dajemo doprinos borbi protiv zaborava i negiranja genocida. Naša obaveza je trajna“, poručila je načelnica Karić.
Posebna pažnja i dodatna sredstva ove godine bit će usmjerena i na rad Spomen-obilježja i mezarja žrtava genocida, s ciljem jačanja institucionalne i društvene memorije o događajima koji su se desili u julu 1995. godine.
Ceremoniji potpisivanja prisustvovali su i predsjedavajući Općinskog vijeća Edison Pavlović te zamjenici predsjedavajućeg Samir Suljević i Adnan Zeković, koji su također izrazili čvrstu podršku nastavku saradnje i planiranju budućih projekata.
Memorijalni centar Srebrenica – Potočari godinama djeluje kao ključna institucija u borbi za očuvanje historijskih činjenica o genocidu i borbi protiv sve učestalijih pokušaja njegovog negiranja. Partnerstvo sa lokalnim zajednicama, poput Općine Novo Sarajevo, ostaje važan stub u misiji trajnog pamćenja i edukacije novih generacija o najtragičnijem poglavlju moderne historije Bosne i Hercegovine.