Vlada Republike Srpske donijela je odluku o 56. emisiji dugoročnih obveznica kojom će budžet RS zadužiti za 50 miliona KM, uz kamatnu stopu od 5,5 posto.
“Rok dospijeća je pet godina, a kamata se isplaćuje jednom godišnje, po isteku svake godine od dana registracije emisije”, navodi se u odluci Vlade Srpske.
Do sada je bh. entitet Republika Srpska ukupno emitovao 84 emisije obveznica, od čega su 55 dugoročne, čija je ukupna vrijednost 2,11 milijardi KM.
Šesnaest emisija obveznica emitovano je za izmirenje obaveza po osnovu ratne štete u iznosu od milijardu i 48 miliona KM.
Vlada je emitovala i deset emisija po osnovu stare devizne štednje, dvije za izmirenje obaveza prema dobavljačima te jednu kako bi se platile obaveze prema sudskim odlukama.
Prema odluci Vlade planirano je dugoročno zaduživanje u 2023. do iznosa od milijardu i 80 miliona KM i to kroz emisije hartija od vrijednosti i kreditna zaduženja kod domaćih i stranih banaka.
Narodna skupština RS je na sjednici 2. novembra prošle godine donijela Odluku o dugoročnom zaduživanju, kojom se odobrava zaduženje do 1,08 milijardi KM.
U entitetskom budžetu za 2023. godinu, za otplatu dugova je planirano 922,4 miliona KM, što je dvostriko više u odnosu na prošlu godinu, kada je za to bilo namijenjeno oko 450 miliona KM.
Prema posljednjim dostupnim podacima Ministarstva finansija i trezora BiH, na kraju trećeg kvartala 2022. godine, Republika Srpska je imala 6.215 milijardi maraka javnog duga.
To je 43,5 posto procijenjenog bruto društvenog proizvoda (BDP) za 2022. godinu. U 2018. godini taj dug je iznosio 4.9 milijardi KM. Dug po glavi stanovnika RS-a krajem prošle godine iznosio je 5650 KM.