Potpredsjednica SDA Aida Obuća oštro je reagovala na vijest da se OPEC fond za međunarodni razvoj (OFID) povlači iz finansiranja dionice Vranduk – Ponirak na Koridoru Vc, optuživši aktuelnu federalnu vlast za ozbiljan gubitak međunarodne podrške.
“Zahvaljujući Upravi JP Autoceste FBiH i nametnutoj Vladi Federacije, koju vodi doživotni predsjednik SDP-a Nermin Nikšić, ostajemo bez ključnog međunarodnog partnera”, poručila je Obuća, tvrdeći da je OPEC fond zvanično obustavio finansiranje i najavio prekid svih budućih kreditnih aranžmana sa BiH.
Kao razloge povlačenja fonda navela je netransparentno upravljanje, vještačko povećavanje troškova te političku nesigurnost koju, kako ističe, generira Trojka. Oštro je kritikovala vlast zbog, kako kaže, neodgovornih javnih istupa i optužbi o pronevjerama, koje su narušile povjerenje investitora.
“Trojka je od početka išla s namjerom da smijeni sve što podsjeća na SDA, bez konkretnih dokaza iznijeli su teške optužbe, čime su ozbiljno oštetili imidž države u očima međunarodnih partnera”, navela je.
Prema njenim riječima, posljedice su već vidljive – radovi su obustavljeni, kredit otkazan, a zahtjev za dodatnih 65 miliona eura odbijen. Posebno je kritizirala i odluku Vlade FBiH da emitira obveznice na međunarodnom tržištu, tvrdeći da je to potvrda da su unaprijed bili svjesni mogućeg gubitka podrške.
Obuća ističe da je Koridor Vc strateški infrastrukturni projekt i podsjeća da je pod vođstvom bivšeg premijera Fadila Novalića uspješno realiziran niz ključnih dionica. Današnju situaciju opisuje kao rezultat “neznanja, revanšizma i političke trgovine”.
“Ne radi se više o tome ko je za SDA, a ko nije. Ovo je pitanje opstanka države i njenog razvoja”, zaključila je potpredsjednica SDA.