
Vlada Kantona Sarajevo nedavno je donijela odluku o obustavi izvršenja određenih rashoda u kantonalnom budžetu za tekuću godinu, među kojima je i više od dva miliona konvertibilnih maraka namijenjenih za provedbu Zakona o Srebrenici i rad posebnog ureda koji bi pružao podršku ovoj općini i njenim stanovnicima. Ova odluka izazvala je oštre kritike zbog toga što uopće dolazi u trenutku kada Ured Vlade KS za podršku Srebrenici, iako zakonom predviđen, ni nakon više od dvije godine nije zvanično formiran.
Jedan od najglasnijih kritičara ove odluke je Ćamil Duraković, potpredsjednik Republike Srpske, koji je istakao kako obustava finansiranja ne samo da podriva zakonitost, nego i ruši povjerenje u pravnu sigurnost. Duraković smatra da je zakonska obaveza Vlade KS da godišnje izdvaja dva miliona KM za podršku Srebrenici, bez obzira na eventualne administrativne ili proceduralne izazove. "Odluka da se sredstva, predviđena zakonom, obustave zbog izostanka imenovanja direktora Ureda za Srebrenicu, direktno narušava princip zakonitosti i pravne sigurnosti," istakao je Duraković, dodajući da je ovakvo postupanje u suprotnosti sa moralnim i zakonskim obavezama prema Srebrenici.
Odluka o obustavi sredstva za Srebrenicu stiže usred niza problema s kašnjenjem isplata budžetskim korisnicima Kantona Sarajevo. Također, opozicioni političari već neko vrijeme ističu zabrinutost zbog navodnog pogoršanja kantonalne fiskalne situacije, ukazujući na mogućnost da sredstva za plate i određene naknade možda neće biti dovoljna do kraja godine.
Premijer Kantona Sarajevo, Nihad Uk, odgovorio je na ove kritike uvjeravajući javnost da nema razloga za paniku. "Niko od budžetskih korisnika neće doživjeti niti jedan mjesec bez plata. Sva socijalna davanja koja su budžetski planirana bit će izmirena. Svi projekti s kojih su skinuta sredstva u najvećoj mjeri nisu ni zaživjeli, te su stoga ta sredstva preraspodijeljena tamo gdje mogu biti svrsishodnija. Uzalud vam pokušaji širenja panike. I da još jednom ponovim: da, para ima kad se ne krade," poručio je Uk.
Međutim, činjenica da se Kanton Sarajevo našao u budžetskom deficitu na kraju godine, te da je morao pristupiti rebalansu, otvara pitanje o stvarnom stanju kantonalnih finansija i efikasnosti njihovog planiranja. Ukove tvrdnje da novca ima, ali da ga preusmjeravaju tamo gdje je potrebnije, ostavljaju dojam da su planovi bili loše osmišljeni ili nedovoljno prilagođeni stvarnim potrebama i obavezama. Prema odluci donesenoj posljednjeg dana oktobra, ukupno je obustavljena isplata 32,5 miliona KM, što uključuje sredstva namijenjena posebnim programima podrške Srebrenici.
Podsjetimo, Zakon o posebnim programima Kantona Sarajevo za memorijalizaciju genocida, podršku povratku i razvoj Srebrenice, kao i pomoć žrtvama i porodicama žrtava genocida nad Bošnjacima iz zaštićene zone UN "Srebrenica", usvojen je u aprilu 2022. godine. Njime je predviđeno osnivanje posebnog ureda za podršku Srebrenici u roku od 60 dana od stupanja zakona na snagu. Taj rok je odavno istekao, što pokazuje da Kanton Sarajevo već godinama nije izvršio svoju zakonsku obavezu prema općini Srebrenica, uprkos najavama i obećanjima.
Ovakav propust i odgađanje od strane vlasti Kantona Sarajevo nameće ozbiljna pitanja o odgovornosti, te dodatno usložnjava odnos kantonalne vlade prema pitanjima od važnosti za nacionalno pamćenje i pravdu za žrtve genocida.