Kraj političke bajke: Dodik osuđen, prijeti, mijenja priču i traži spas u Beogradu
Sud Bosne i Hercegovine jučer je donio presudu kojom se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osuđuje na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije predsjednika RS. Očekivano, Dodik je reagirao u svom prepoznatljivom maniru – prijetnjama, psovkama i vrijeđanjem svih koji mu nisu po volji.
Uslijedio je protestni performans SNSD-ovih funkcionera, koji su pred kamerama ponavljali već izlizanu mantru o nepriznavanju Suda i Tužilaštva BiH. Sam Dodik, u govoru ispred Narodne skupštine RS, podigao je tenzije do maksimuma, prijeteći da "od danas nema više BiH koju ste zamišljali". Istovremeno, pokušavao se predstaviti kao narodna žrtva i heroj, iako je sve manje onih koji su spremni povjerovati u taj narativ.
U prvom momentu, Dodik je tvrdio da neće ulagati žalbu na presudu, što se činilo kao pokušaj demonstracije prkosa. No, ta predstava nije dugo trajala. Već nekoliko sati kasnije, njegov advokat Goran Bubić najavio je da će ipak podnijeti žalbu, što je bila prva promjena priče.
Prava kapitulacija uslijedila je nakon sastanka s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Dodik je odjednom promijenio ton i poručio da je spreman sjesti za pregovarački sto u Sarajevu. Jasno je da se očajnički pokušava spasiti na bilo koji način.
Ova presuda pokazuje da pravosuđe, kada odluči djelovati, može postati strah i trepet čak i za one koji su godinama vjerovali da su iznad države i zakona. Dodikova nervozna i kontradiktorna reakcija možda je najbolji dokaz da je konačno osjetio pritisak kojem se nije nadao.