SINDIKAT TRAŽI HITNE PROMJENE U JAVNOM ZDRAVSTVU

Održana protestna šetnja doktora i stomatologa u KS

Zdravstveni radnici

Sindikat doktora medicine i stomatologije Kantona Sarajevo održao je protestnu šetnju kako bi izrazio duboko nezadovoljstvo trenutnim stanjem u javnom zdravstvu, s posebnim fokusom na neprihvatljivo niske neto satnice.

Ovaj sindikat, koji okuplja medicinske stručnjake iz različitih sektora, koristi svaki mogući trenutak kako bi ukazao na ozbiljnu krizu koja prijeti sektoru, uzrokovanu odlivom kadra i neadekvatnim uvjetima rada.

Predsjednik Sindikata, prim. dr. Izet Hočko, istaknuo je da su ljekari i stomatolozi sve više prisiljeni napuštati javni sektor, bilo zbog odlaska u inostranstvo ili prelaska u privatne ustanove koje nude znatno bolje uvjete i veću zaradu. Prema njegovim riječima, trenutna visina neto satnice od 3,25 KM – povećana sa ranijih 3,07 KM – je daleko ispod prihvatljivog nivoa. Hočko je naglasio da ovo povećanje nije dovoljno da bi zadovoljilo stvarne potrebe i očekivanja zdravstvenih radnika, koji se suočavaju sa sve težim uvjetima rada i sve većim opterećenjem.

Prema njegovim tvrdnjama, sindikat je još u junu ove godine uputio Vladi KS zahtjev za izmjenu i dopunu kolektivnog ugovora, te početak pregovora za novi kolektivni ugovor. Iako je Vlada dala suglasnost za početak pregovora, ti pregovori su se odužili, a Sindikat je bio prisiljen povući sve zahtjeve osim onog za korekciju visine neto satnice, kako bi se postigao bilo kakav dogovor. Nažalost, do sada nije postignut nikakav konkretan ishod.

Premijer Kantona Sarajevo, Nihad Uk, ranije je izjavio da Vlada KS prepoznaje izazove s kojima se zdravstveni radnici suočavaju, ali je objasnio da je trenutni koeficijent od 3,25 KM maksimalan iznos koji Vlada može ponuditi do usvajanja novog kolektivnog ugovora u aprilu 2025. godine. Ova izjava, međutim, nije umanjila frustraciju zdravstvenih radnika, koji smatraju da su njihovi zahtjevi opravdani i da je nužno hitno djelovati kako bi se spasila javna zdravstvena služba.

Hočko i članovi Sindikata insistiraju da su trenutni uvjeti rada neodrživi i da su neophodne hitne promjene kako bi se spriječio daljnji odlazak kadra i osigurala kvalitetna zdravstvena usluga građanima Kantona Sarajevo. Iako su protesti i dalje na snazi, Sindikat ostaje odlučan u svojoj borbi za pravdu i poboljšanje uvjeta rada u javnom zdravstvu.


Znate više o temi ili prijavi grešku