AUTOR TONINO PICULA

Ogoljena Vučićeva autokratija: Evropski parlament ogromnom većinom usvojio izvještaj o Srbiji

Evropski parlament ogromnom vecinom usvojio izvjestaj o Srbiji

Evropski parlament je uvjerljivom većinom glasova usvojio izvještaj o Srbiji, koji, kako je naglašeno, šalje jasnu i snažnu poruku o autokratskom karakteru vlasti u toj zemlji, ali i o hrabrom otporu građana. Za izvještaj je glasalo 419 poslanika, protiv je bilo 113, dok su 88 njih bili suzdržani.

Izvjestilac za Srbiju u Evropskom parlamentu Tonino Picula zahvalio je kolegama na podršci i saradnji, ističući da izvještaj govori o zemlji "gdje je zakonodavstvo manjkavo, mediji nisu slobodni, pravosuđe je selektivno, dok država sankcioniše kritičare".

On je posebno izdvojio tragičan događaj iz Novog Sada, gdje je pad nadstrešnice na željezničkoj stanici, u kojem je poginulo 16 građana, postao "simbol korupcije, nepotizma i loših mehanizama zaštite građana".

Picula je podsjetio i na to da Srbija uporno odbija usklađivanje sa zajedničkom vanjskom politikom EU, uključujući uvođenje sankcija Rusiji, dok se glasanja u Ujedinjenim nacijama pravdaju kao greške.

"S osobne strane moram reći da se radilo o vrlo izazovnoj dužnosti koja je, nažalost, uključivala i nediplomatske prakse, neutemeljene optužbe, manipulacije i lične napade. Unatoč tome, ovom poslu sam pristupio profesionalno, s najboljim namjerama, čvrsto vjerujući u otvorenost zajedničkog evropskog projekta", naglasio je Picula.

U izvještaju se detaljno opisuje politička situacija u Srbiji, koja je, kako se navodi, veoma složena, naročito u posljednjih šest mjeseci. Istaknuto je da izborno zakonodavstvo ima ozbiljne nedostatke, da mediji nisu slobodni, regulatorna tijela ne funkcionišu, a pravosuđe selektivno primjenjuje zakon.

Građani koji kritikuju vlast izloženi su javnim napadima, a često se i njihovi lični podaci objavljuju, dok se protiv njih koriste nelegalna sredstva.

Kritike su upućene i zbog "provođenja netransparentnih ekonomskih ugovora", koji se često izuzimaju iz zakona o javnim nabavkama, čime se, pored ekonomskog, ostvaruje i politički uticaj. Iako EU ulaže milijarde eura u Srbiju, javna percepcija i retorika vlasti to rijetko priznaju, stoji u izvještaju.

Picula je istakao da i Evropska unija mora preuzeti dio odgovornosti, posebno kada je riječ o ulaganjima u jačanje pravosuđa i borbi protiv korupcije, gdje je, kako kaže, do sada izostao pravi efekat.

U svom obraćanju Picula je odao priznanje studentima koji su organizovali put u Strasbourg kako bi prenijeli svoje poruke.

"Njihovu požrtvovnost i borbu cijenim i jasno ih čujem od samog početka. Njihove poruke sam jasno ugradio u izvještaj, jer oni, kao mladi ljudi, predstavljaju budućnost svoje zemlje", rekao je.

Na kraju, Picula je podvukao da Evropski parlament ostaje snažan zagovornik proširenja EU, ali uz jasne poruke da taj proces mora biti zasnovan na stvarnim reformama i dosljednom poštivanju evropskih vrijednosti i geopolitičkih opredjeljenja.