Predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković očito nije uspio u pokušaju da spriječi formiranje koalicije u Unsko-sanskom kantonu u kojoj će biti i SDA, te će po svemu sudeći već u srijedu biti ozvaničeno formiranje vlasti u kojoj će biti SDA, DF, NES i Stranka za Bosnu i Hercegovinu, potvrđeno je za etto.ba.
Kako nezvanično saznajemo, Konaković posljednjih sedmica intenzivno pokušavao uvjeriti koalicione partnere s federalnog nivoa NES i SBiH da ne ulaze u koaliciju sa SDA te slao i lične emisare u Unsko-sanski kanton. Međutim, čini se da od toga nema ništa te da je čvrst savez ovih stranaka na kantonalnom nivou već neupitan.
Konakoviću i Osmorki koju, faktički, predvodi, nije toliko bitna jedna kantonalna vlada, ali je ovdje riječ o promjeni političkih odnosa te očitom limitiranju „koalicije bez SDA“, samo na državni nivo. Najveći strah Konakovića, ali i Nermina Nikšića i Edina Forte jeste da će NES Nermina Ogreševića i SBiH Semira Efendića promijeniti stav i okrenuti se saradnji sa SDA i Demokratskom frontom, što bi sahranilo tzv. Osmorku.
Prema saznanjima etto.ba, NES i Stranka za BiH za sada ovo smatraju samo dogovorom za jedan kanton, te se još uvijek drže onoga što su potpisali u okviru Osmorke. Međutim, nema nikakve dileme da je ovo još jedan poraz u prvom redu Socijaldemokratske partije (SDP) te produbljuje jaz u krhkoj koaliciji. Jedini produkt „Osmorke“ do sada je to što su uz pomoć Milorada Dodika i Dragana Čovića u Vijeću ministara BiH umjesto SDA-ovih Bisere Turković i Selme Cikotića te generala Sifeta Podzića iz DF, imenovali Konakovića, Fortu i Zukana Heleza.
Niti jedna druga vlada još uvijek nije formirana na osnovu koalicionog dogovora.
Ključni problem formiranja nove Vlade Federacije BiH će za Konakovića i ostale biti još teži, a nakon što su važni partneri na nivou FBiH NES i SBiH na kantonalnom nivou već formirali vlast sa SDA i DF. Dakle, prema informacijama koje za sada dolaze od te dvije stranke Osmorka nakon Krajine još nije sahranjena, ali je definitivno snažno uzdrmana, a pozicija NES i SBiH uveliko ojačana.
Ogrešević i Efendić sada mogu još jače uvjetovati i tražiti ustupke od Trojke, a sudeći prema dosadašnjem iskustvu te ustupke je obično plaćao SDP. Postavlja se pitanje ako SBiH i NES mogu ući u koaliciju sa SDA na kantonalnom nivou, zašto ne bi mogli i na Federalnom ili državnom nivou, čime se faktički, čini besmislenim sva priča Konakovića i ostalih lidera da se radi o „rušenju režima“ ili nekom novom konceptu vlasti.
Iako se još uvijek drži ko koncu, Osmorka je suštinski i kao koncept formiranja vlasti bez SDA, sa postignutim koalicionim dogovorom u Unsko-sanskom kantonu, propala.