SPRIJEČITI ZLOUPOTREBU 112 MILIONA EURA IZ BUDUĆEG FINANSIRANJA

OLAF optužuje: Albanija pronevjerila 33 miliona eura fondova EU

OLAF  eu fondovi

Ured Evropske unije za borbu protiv prevara (OLAF) objavio je da je oko 33 miliona eura sredstava namijenjenih pomoći problematičnim albanskim ruralnim zajednicama zloupotrijebljeno.

Očigledno je da je novac koruptivno potrošila Nacionalna agencija za ruralni razvoj Albanije, koja je rukovodila projektom.

OLAF je savjetovao Evropsku komisiju da blokira još 112 miliona eura za sljedeću fazu Instrumenta za ruralni razvoj u zemljama kandidatima za EU (PARD).

"Nakon niza složenih istražnih radnji, uključujući digitalnu forenzičku pretragu dokumenata koji se odnose na primaoce IPARD II, ARDA i drugih privrednih subjekata, OLAF je otkrio nekoliko ozbiljnih prekršaja u fazi dodjele bespovratnih sredstava i realizacije nekoliko projekata", navodi se u saopćenju.

"Prema rezultatima istrage, OLAF je preporučio Evropskoj komisiji da dio finansiranja Prvog i Drugog tendera IPARD II aplikacija u iznosu od 33 miliona eura prizna kao nezakonit", dodaje se u poruci.

"OLAF je također preporučio da EU spriječi zloupotrebu 112 miliona eura iz budućeg finansiranja (IPARD III) za Albaniju sve dok se ne preduzmu mjere za zaštitu finansijskih interesa EU od bilo kakve nezakonite aktivnosti", saopćeno je iz Ureda.

OLAF je pronašao tri glavna načina na koje se manipulira procesom dodjele grantova: prvo, potencijalnim podnosiocima zahtjeva, od kojih su neki tražili stotine hiljada eura za finansiranje poslovnih ideja, savjetovano je da koriste usluge lokalne konsultantske kompanije, koja je "zahtijevala značajan dio njihovog granta" za pomoć pri sklapanju ugovora.

Drugo, tenderski proces je namješten podnošenjem lažnih prijedloga; konačno, investicione cijene su napuhane i neki korisnici su prekršili svoje ugovorne obaveze.

Preliminarna istraga koju je objavio BIRN otkrila je da je istraga OLAF-a počela kada je jedan od podnosilaca predstavke, koji je smatrao da mu je nepravedno odbijen grant, prijavio tužilaštvu Albanije i Kancelariji EU za borbu protiv prevara. Albansko tužilaštvo još uvijek službeno istražuje slučaj, ali bez većeg napretka.

OLAF je naglasio da je, "s obzirom na moguće kriminalne aktivnosti otkrivene tokom istrage, OLAF također poslao kopiju svojih nalaza pravosudnim organima Albanije".

Početkom juna u Albaniji su izbili protesti protiv premijera Edija Rame, koji su tražili njegovu ostavku, a demonstranti su palili gume i gađali policiju nakon što je istraga italijanskih novinara otkrila navode o umiješanosti zvaničnika u organizirani kriminal i korupciju.

U februaru je nekoliko hiljada pristalica albanske opozicije pozvalo na proteste u Tirani, optužujući vladu zemlje za korupciju.