
Kandidatkinja za ambasadora SAD-a u BiH povezana s političkim aktivnostima i kontroverznim izjavama...
Diplomatski izvori izvještavaju da je Olga Ravasi jedna od razmatranih kandidatkinja za poziciju ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.
Ravasi, poznata po svojoj ulozi u organizaciji “Srbi za Trampa”, bila je aktivna u lobiranju za republikanske interese u SAD, posebno za Milorada Dodika, te je često gostovala na proruskim medijskim kanalima.
Upravo je Ravasi dobila poziv za inauguraciju predsjednika Donalda Trumpa, što ukazuje na njenu značajnu ulogu unutar republikanskih krugova. Na X nalogu “Srbi za Trumpa” objavljen je post da je Olga Ravasi je pozvana na inauguraciju američkog predsjednika Donalda Trampa u ponedjeljak, 20. januara, u Vašingtonu.
“Uzbuđeni smo što ćemo vas i do šest gostiju dočekati na inauguraciji Donalda Trampa kao 47. predsjednika SAD i DŽej Di Vensa kao 50. potpredsjednika SAD u Vašingtonu u ponedeljak, 20. januara”, piše u pozivnici upućenoj Olgi Ravasi.
Njena kandidatura dolazi u svjetlu njenih prethodnih izjava i aktivnosti, koje uključuju kontroverzne komentare o nani Fati Orlović, poznatoj po svom pravnom sporu vezanom za crkvu izgrađenu u njenom dvorištu.
Na zvaničnom internetskom portalu stoji da je dr. Olga Ravasi priznata stručnjakinja za Balkan, Jugoistočnu Europu i Bliski Istok, te ima status Visoko Kvalificiranog Stručnjaka prema Direktoratu za nacionalnu obavještajnu djelatnost (DNI). Njena ekspertiza uključuje savjetovanje američkih korporacija, vladinih i nevladinih organizacija u pogledu njihovih strategija i operacija u navedenim regijama. Također, dr. Ravasi je aktivna članica Upravnog odbora i savjetnica za regionalna pitanja u Crime Stoppers Global Solutions (CSGS), međunarodnoj NGO koja se fokusira na suzbijanje transnacionalnog kriminala sa sjedištem u SAD.
Dr. Ravasi je odigrala centralnu ulogu u širenju prisustva CSGS-a u Republici Srbiji, gdje je pomogla osnivanje lokalne podružnice i regionalnog centra. Njene obaveze uključivale su razvoj, implementaciju i vođenje strategija za komunikaciju, vladine odnose, medije i izgradnju partnerstava unutar Srbije.
Ravasi je tada izrazila stavove koji su izazvali široku osudu, navodeći da je rušenje crkve za Orlović bilo pitanje principa, te implicirajući da su njeni motivi bili vođeni etničkim i religijskim razlozima.
“Nana Fata” nije htjela prihvatiti nikakav kompromis. Svi prijedlozi za kupovinu sporne parcele, kao i sva druga moguća obeštećenja i rješenja koja su se nudila, a koja ne podrazumevaju rušenje, žestoko su odbijeni. Izričita je bila Alahova sljedbenica, rušenje ili ništa, i to će biti nešto što ona, a i oni koji su je na ovo nagovorili, nose na svojoj svijesti, a pitanje je da li je imaju. Jer da se razumijemo, nije Fata kapacitet ni za do svog praga, a kamoli do Strazbura, ali oni kojima odgovara razdor, mržnja i netrpeljivost jesu. Vjerujem, da su sporna bila 3 metra za neku bilo koji drugi objekat, solucija bi se iznjedrila. Ali za srpsku crkvu ne, jer nakon rušenja, Fata Orlović objavi kako je popila najslađu kafu tog jutra, bez da u bogomolju gleda. A gle ironije, Fata od Orlovića nosi jedno od najstarijih srpskih plemićkih prezimena. I tako, propraćena svjetskim (fake news) medijima, u 21. vijeku, 2021. ljeta gospodnjeg, kada napredni svjetovi streme ka novim civilizacijskim dometima, Bošnjacima se rodila heroina “Nana Fata”. Ne znam da li je bijedno, tužno, ili smiješno”, izjavila je tada Olga Ravasi.
Ovi stavovi i Ravasino duboko ukorijenjeno lobiranje za političke figure poput Dodika stavlja njenu potencijalnu ulogu ambasadora u kontekst mogućih pristrasnosti i političkih tenzija.
U međuvremenu, administracija Joe Bidena imala je drugačije planove za ovo mjesto, nominirajući Douglasa Jonesa, čija potvrda nije realizovana. Predstoji vidjeti kako će se situacija razvijati s obzirom na političke promjene i Ravasine veze unutar Trumpove administracije.
Aktualni ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy uskoro odlazi.
Međutim, ovo imenovanje će još sačekati, posebno zbog činjenice da BiH i Zapadni Balkan generalno nije prioritet za buduću administraciju, koja pri tome još nije zvanično došla na svoje pozicije.
Poslije 20. januara sve bi trebalo biti puno jasnije, kada Trump i njegov tim preuzmu Bijelu kuću.