OLIMPIJSKA MEDALJA ILI OLIMPIJADA U LOPOVLUKU?
Udruženje Olimpijaca Bosne i Hercegovine oštro je osudilo izjavu Izeta Rađe, predsjednika Olimpijskog komiteta BiH, u kojoj je predložio da zemlje koje nemaju potencijal za osvajanje olimpijskih medalja "postignu politički konsenzus, pronađu prvu trojicu plasiranih, daju im državljanstva, izdvoje novac, uzmu najboljeg trenera i krenu na putovanje da osvoje jednu medalju".
U saopćenju koje je potpisao predsjednik Udruženja, Amel Mekić, naglašava se da je ova izjava uvredljiva za sve sadašnje, bivše i potencijalne olimpijce i njihove trenere iz Bosne i Hercegovine. Mekić smatra da Rađin komentar implicira kako bh. sportisti nisu sposobni samostalno osvojiti medalje, već se kao rješenje nudi naturalizacija stranih državljana, čime se degradira trud i zalaganje domaćih sportista.
Dodatno, Udruženje ističe da Rađina izjava, izrečena u svojstvu predsjednika Olimpijskog komiteta BiH, ima demoralizirajući učinak na bh. učesnike upravo završenih Olimpijskih igara u Parizu, kao i na sve buduće mlade sportiste koji sanjaju o učešću i uspjehu na Olimpijadi.
Mekić je posebno naglasio da je Rađo, kao dugogodišnji predsjednik OKBiH i predsjednik Vijeća za sport Vijeća ministara BiH, jedan od najodgovornijih za stanje sporta u Bosni i Hercegovini. Uprkos brojnim kadrovima sa diplomama sportskih menadžera i nastavnika, BiH nije osvojila ni jednu olimpijsku medalju, dok su zemlje s manjim ulaganjem u sport ostvarile značajne uspjehe na nedavno završenim Olimpijskim igrama.
MISTERIOZNI „VELIKI MEŠTAR“
Kritike na račun Rađe se ne zaustavljaju samo na njegovoj izjavi. Kuloari tvrde da Rađo posjeduje nekoliko luksuznih nekretnina u Sarajevu, Beogradu, Zagrebu i Crnoj Gori, uključujući stanove u elitnim sarajevskim naseljima i vikendice na Vlašiću i Bjelašnici. Također, Rađo je navodno povezan sa Sarajevskom masonskom ložom, gdje slovi kao veliki meštar.
Posebno je zanimljivo što je Rađo godinama bio profesor na DIF-u, gdje su njegovi studenti bili sadašnji političari stranke Narod i pravda (NiP), među kojima su Elmedin Konaković, Nermin Muzur, Erduan Kafedžić, Adnan Delić i Amel Mekić, koji se sada javno suprotstavio svom bivšem profesoru.
Rađo je, bez obzira na trenutne sukobe, javno podržavao Konakovića, tvrdeći: "Meni se jako dopada Dinin karakter i imam iskustva u radu s njim." Upravo zbog te povezanosti, mnogi smatraju da je Rađo ključna figura u političkom usponu ovih mladih političara. Kuloari tvrde da, ukoliko bi se svi akteri odlučili progovoriti o Rađinim aktivnostima, moglo bi doći do ozbiljnih potresa na političkoj sceni – „pala bi mrtva(čka) glava“.