PRAVNI PRITISAK „LAGERA“

Opomena pred tužbu Općine Sanski Most zbog zaključaka sa „sporne „ sjednice Općinskog vijeća

Sanski most Tematska sjednica OV Sanski Most o Lageru
Foto © Tematska sjednica OV Sanski Most o Lageru

Kompanija“Lager“ iz Posušja koja vrši eksploataciju uglja na području općine Sanski Most na lokalitetu „Zlauše-Fajtovci-Gornji Kamengrad“ na osnovu dobijene koncesije iz 2015.godine uputila je Općini Sanski Most i Općinskom vijeću Sanski Most opomenu pred tužbu odnosno krivično gonjenje preko advokatice Ivane Grizelj Ćorluke iz Gruda.

Grizelj Ćorluka u ime svog klijenta zahtjeva od Općinskog vijeća da povuče zaključak od više tačaka koje se tiču kompanije „Lager“ donesen na tematskoj sjednici Općinskog vijeća 23. januara 2024. godine.

U aktu advokatice iz Gruda se navodi kako je Općinsko vijeće jednoglasno na „nezakonit i neustavan način donijelo zaključak u više točaka“a po ovakvom zaključku dobilo odgovore od organa kojima se predstavnički organ Općine Sanski Most obraćao.

Sanski most Lagerova Opomena pred tužbu i krivično gonjenje
Foto © Lagerova Opomena pred tužbu i krivično gonjenje

„ ...Ovim putem predlažemo da donesete odluku kojom povlačite odluku o poništenju odluke o davanju suglasnosti za dodjelu koncesije privrednom društvu „Lager“ d.o.o Posušje“, piše advokatica Ivana Grizelj Ćorluka koja u cijelom aktu na mnogo mjesta, ističe „ nezakonito i protuustavno postupanje“ Općinskog vijeća Sanski Most , valjda da se ova sintagma dobro upamti, čime se može steći dojam vršenja dodatnog pritiska na Općinu Sanski Most i njen najviši predstavnički organ.

Sanski most 1  Lagerova Opomena pred tužbu i krivično gonjenje
Foto © Lagerova Opomena pred tužbu i krivično gonjenje

Gruđanska advokatica tvrdi u pismenu koje je stiglo na adresu Općine Sanski Most, ali ne obrazlaže, da je „Lageru“ zbog zaključka sa pomenute tematske sjednice načinjena šteta u finansijskom smislu koja se ogleda u izgubljenoj zaradi koju bi kompanija ostvarila da nije bilo „nezakonitih i protuuustavnih radnji i postupanja“.

„ ...zbog navedenog nezakonitog i protuustavnog zaključka i načina sazivanja i održavanja druge tematske sjednice Općinskog vijeća općine Sanski Most mnogobroijni ugovori o poslovnoj suradnji su bili otkazani što je za posljedicu imalo ogromnu štetu koju je pretrpjelo i trpi društvo „Lager“ d..o.o. Posušje...“ piše u opomeni pred tužbu/krivično gonjenje „Lagerove“ advokatice. Naglašava da je ova šteta nastala „ medijskim objavljivanjem podatak, informacija i zaključaka sa druge tematske sjednice Općinskog vijeća općine Sanski Most“.

Sanski most Protesti građana na dan održavanja tematske sjednice OV Sanski Most 23. januara 2024 godine
Foto © Protesti građana na dan održavanja tematske sjednice OV Sanski Most 23. januara 2024 godine

Na kraju se Općinskom vijeću i Općini Sanski Most predlaže da ponište raniju odluku i zaključak jer je to najmanje što možete učiniti kao jedan vid satisfakcije, jer institut naknade štete neće biti zadovoljen, ali se može djelomično ublažiti nanesena šteta.

Na prvi pogled nije ni jasno zašto „Lager“ insistira na povlačenju zaključaka OV Sanski ost sa tematske sjednice , ako ti zaključci nisu prihvaćeni kao valjani od strane Ministarstva privredeUSK i Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, pa i nisu proizveli nikakvo pravno dejstvo. Općinsko vijeće je kolektivni organ i opomena pred tužbu Općini Sanski Most i , naglašavamo, navodno krivično gonjenje članova OV jer su donijeli nekakve zaključke malo je vjerovatno. Ishod eventualne tužbe poprilično je nejasan.

Kao što je poznato, Općinsko vijeće Sanski Most na pomenutoj sjednici usvojilo zahtjeve neformalne grupe građana „Život na uglju“. Tako je jednoglasno donesena odluka kojom se poništava odluka ovog Vijeća iz 2015. godine kojom se daje saglasnost na koncesioni ugovor za eksploataciju uglja na potezu „Zlauše – Fajtovci – Kamengrad“ u općini Sanski Most koji su krajem iste godine zaključili Ministarstvo privrede USK i privredno društvo Lager d.o.o. iz Posušja.

Takođe, jednoglasno su doneseni i zaključci prema kojima će Općina Sanski Most uputiti zahtjeve: prema Vladi USK – da povuče Odluku o dodjeli koncesije; prema Ministarstvu privrede USK – da naloži investitoru potpunu rekultivaciju do sada iskopanog zemljišta; prema Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije – da poništi dozvolu za ekspoloataciju; kao i prema Federalnoj upravi za inspekcijske poslove – da izvrši inspekcijski nadzor i da poništi odluku koju je izdalo Federalno ministarstvo.Ministarstvo privrede USK oglasilo se negativno u vezi zaključka OV Sanski Most, a Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije konstatiralo je da je„ u vrijeme podnošenja zahtjeva privredno društvo „Lager“ d.o.o. Posušje ispunjavalo sve uslove kada je u pitanju Ugovor o koncesiji“.

Podsjećamo da je Vrhovni sud FBiH 2022. godine poništio saglasnost Federalnog ministarstva privrede, kojim se odobrava prenos dozvole za eksploataciju na firmu Lager, jer nije pribavljena saglasnost prvobitnog nosioca koncesije, firme RMU Kamengrad, te je slučaj vraćen na ponovno postupanje. Pored toga, građani su počeli osjećati posljedice rada Lagera, životna sredina je narušena, a posebno se isticalo zagađenje rijeke Blihe što su u nekoliko navrata potvrdili i inspekcijski nalazi.

Usljed toga građani na području oko kopa organizirali su se i krenuli u borbu za svoja imanja, imovinu i životnu sredinu. Tako je nakon potpisivanja i predaje peticije u novembru 2023. godine, koju je organizovala neformalna grupa građana, zatraženo da Općinsko vijeće razmatra ovaj problem. Tako je na redovnoj sjednici OV, krajem novembra 2023. godine zaključeno da je potrebno organizovati posebnu tematsku sjednicu na koju će biti pozvane sve zainteresovane strane.

Na tematsku sjednici došli su svi osim onih koji su mogli dati kvalitetne odgovore općinskim vijećnicima i građanima u vezi „ problema“ sa „Lagerom“. Izostali su, sada se može tvrditi, ciljano predstavnici Ministarstva privrede USK, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Komisije za koncesije USK i Federalne uprave za inspekcijske poslove. Oni su se kasnije izjasnili „iz fotelja“. Tada nakon tematske sjednice reakcija građana članova Udruženja „Život na uglju“ bila je „ nema veze što oni nisu došli nama, otići ćemo mi njima“.