
U večernjim satima, u rezidenciji ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva u Sarajevu, održan je značajan sastanak koji bi mogao predstavljati političku prekretnicu u Bosni i Hercegovini.
Na poziv britanske ambasade, šef diplomatije Ujedinjenog Kraljevstva David Lemi sastao se s predstavnicima opozicionih i političkih stranaka iz oba entiteta BiH.
Na licu mjesta zabilježen je dolazak lidera Socijaldemokratske partije (SDP) Nermina Nikšića, predsjednika Naroda i pravde (NiP) Elmedina Konakovića, lidera Partije demokratskog progresa (PDP) Draška Stanivukovića, kao i samog britanskog ministra Lemija, koji je stigao u društvu ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva u BiH, Juliana Reillyja.
Sastanku prisustvuju i lider Naše stranke Edin Forto, predsjednik pokreta Za pravdu i red Nebojša Vukanović, kao i prvi čovjek Srpske demokratske stranke (SDS) Milan Miličević. Riječ je o okupljanju političkih aktera koji, iako dolaze iz različitih entiteta i ideoloških korpusa, dijele zajedničku viziju – deblokadu institucija BiH, evropski put zemlje i suprotstavljanje nacionalističkoj i koruptivnoj politici koja guši napredak.
Ova večera i sastanak predstavljaju uvod u niz zvaničnih susreta koje britanski ministar vanjskih poslova planira tokom boravka u BiH. Već večeras održan je bilateralni sastanak između Lemija i ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića, u zgradi Ministarstva vanjskih poslova.
Za sutra je zakazan i susret sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a nakon sastanka planirano je da se medijima obrati bošnjački član Predsjedništva, Denis Bećirović.
Posjeta britanskog ministra vanjskih poslova dolazi u ključnom trenutku za BiH – u trenutku kada institucije države trpe ozbiljne blokade od strane SNSD-a i HDZ-a, te kada evropski put zemlje stagnira usljed političke inertnosti, sabotaža i odbijanja kompromisa.
Ministar Konaković je uoči posjete naglasio kako se radi o jednom od najvažnijih diplomatskih dolazaka u njegovom mandatu, naglašavajući da dolazak šefa britanske diplomatije šalje snažnu poruku podrške reformama, jačanju demokratskih institucija, vladavini prava i približavanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji.
Sastanak u britanskoj rezidenciji, koji okuplja političare iz dva entiteta, ali sličnih vrijednosnih orijentacija, također je tihi signal da se na političkoj sceni BiH formira neformalni front onih koji žele deblokirati državu i pokazati da je moguć rad u interesu svih građana – bez obzira na njihovu nacionalnu ili entitetsku pripadnost.
Ostaje da se vidi hoće li ovaj susret izroditi konkretnu političku platformu ili zajedničke inicijative koje će, osim diplomatske simbolike, ponuditi i stvarne odgovore na institucionalne krize, korupciju i političku ucjenu koje paraliziraju BiH. Međutim, poruka večerašnjeg okupljanja je jasna: postoji politička volja da se BiH ne ostavi taocima politike SNSD-a i HDZ-a, već da se traže partnerstva i savezništva koja će ovu zemlju pokrenuti prema stabilnosti i Evropi.