POLITIČKI PROGON U RS-U

Opozicija pod pritiskom, dok vlast montira procese i ignoriše kriminal u javnim preduzećima

Milan Miličević sds rtrs

Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Milan Miličević uputio je žestoke optužbe na račun predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, tvrdeći da aktuelna vlast sistematski progoni političke neistomišljenike koristeći institucije u političke svrhe.

Prema njegovim riječima, opozicioni funkcioneri bivaju privođeni i saslušavani zbog mirnog izražavanja političkih stavova, dok istovremeno režim organizuje mitinge na kojima se javno poziva na linč opozicionih lidera i neistomišljenika.

Kao najsvježiji primjer političke represije, Miličević navodi nezakonito saslušavanje bliskih saradnika gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića, koje je sprovelo Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a. Nakon njih, na red je došao i načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević, koji je danas priveden na saslušanje samo zato što je bio prisutan ispred Tužilaštva kako bi izrazio protest zbog privođenja Petrovića. Ove prakse, tvrdi Miličević, jasno ukazuju na brutalnu zloupotrebu policije i pravosudnih organa u cilju gušenja opozicije i ućutkivanja kritičkih glasova.

Podsjetio je da je Sud utvrdio da ne postoji nijedan pravni osnov za optužbe protiv Ljubiše Petrovića u vezi sa navodnom zloupotrebom budžetskih sredstava prilikom dodjele stipendija studentima. Uprkos tome, vlast nije odustala od političkog progona, već nastavlja s montiranjem procesa protiv svih onih koji se usuđuju javno kritikovati režim Milorada Dodika.

„Umjesto da se vlast obračuna s ljudima koji montiraju političke procese i zloupotrebljavaju institucije za lične obračune, oni nastavljaju progon onih koji na to ukazuju. Da živimo u normalnoj zemlji, gdje bi najveći problem bili funkcioneri SDS-a, bio bih sretan. Ali, umjesto toga, Republika Srpska danas je mjesto u kojem se progone oni koji govore istinu, dok oni koji su uništili Šume RS-a, RiTE Ugljevik i Gacko, Željeznice RS-a, Elektroprivredu i druga javna preduzeća i dalje ostaju zaštićeni i nedodirljivi,“ rekao je Miličević.

Lider SDS-a poručio je da njegova stranka neće ustuknuti pred pritiscima, već će nastaviti borbu protiv režima koji, kako kaže, bezobzirno pljačka narod i institucije RS-a, dok istovremeno pokušava zastrašiti sve one koji mu se suprotstavljaju. „Nećete nas uplašiti, nećete nas zaustaviti!“ poručio je na kraju.


Znate više o temi ili prijavi grešku