
Na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH dogodio se politički preokret koji je šokirao mnoge – opozicija je, po prvi put u posljednje vrijeme, uspjela smijeniti kadrove SNSD-a sa ključnih pozicija u komisijama ovog doma.
Ovaj potez ne samo da pokazuje da opozicija ima većinu u Domu naroda, nego i najavljuje moguće turbulencije koje bi mogle preoblikovati političku moć u Bosni i Hercegovini.
SNSD na gubitničkoj strani
Smjena kadrova SNSD-a uslijedila je nakon što je Centralna izborna komisija žrijebom dodijelila mandat Nenadu Vukoviću iz PDP-a, čime je SNSD izgubio svog delegata u Domu naroda. Ovaj "gubitak" ima dalekosežne političke posljedice jer SNSD, stranka koja je godinama dominirala političkim životom Republike Srpske i BiH, više nije u mogućnosti osigurati potrebnu većinu za zadržavanje kontrole u komisijama ovog doma. A s obzirom na to da je upravo Dom naroda ključan za donošenje strateških političkih odluka, smjena kadrova SNSD-a može biti samo početak ozbiljnih promjena na političkoj sceni.
Ko je sve protiv SNSD-a?
Ono što je još značajnije od same smjene je to što je opozicija, koja je uključivala delegate iz različitih političkih opcija, pokazala da može raditi zajedno kako bi srušila dominaciju SNSD-a. Za smjenu su glasali delegati HDZ-a 1990, ZNG-a, SDA, DF-a, SBiH-a, PDP-a i SDS-a. To je široka koalicija koja odražava značajan politički pomak, jer do sada je bilo teško zamisliti takvu koordinaciju među političkim protivnicima koji su, barem na površini, imali različite političke agende.
Izjava Dženana Đonlagića, delegata DF-a, koji je za Istraga.ba rekao da je opozicija pokazala da ima većinu u Domu naroda, potvrđuje da ovo nije samo izolirani incident. Opozicija je sada, izgleda, na jednoj visokoj političkoj valnoj dužini koja bi mogla biti temelj za daljnje političke promjene.
Da li je ovo kraj SNSD-a u Domu naroda?
Ova politička smjena označava mnogo više od simboličkog gubitka jednog delegata SNSD-a. Riječ je o početku političke erozije koja bi mogla imati dugoročne posljedice. SNSD više ne može računati na apsolutnu dominaciju u Domu naroda, što znači da će morati tražiti nove saveznike i povući pametnije političke poteze ako želi zadržati svoju političku poziciju na nivou BiH.
Ono što slijedi je još dramatičnija borba za kontrolu nad kolegijem Doma naroda. Na temelju trenutne situacije, postoji realna mogućnost da opozicija, koja sada ima većinu, smijeni i kolegij doma, čime bi u potpunosti preuzela kontrolu nad najvažnijim političkim tijelom u BiH. Ovaj potez mogao bi značiti početak kraja SNSD-ove političke dominacije na nivou države, barem u institucijama koje su ključne za donošenje odluka.
Koji su sljedeći koraci za opoziciju?
Ako opozicija uspije u svom naumu da preuzme kolegij Doma naroda, to će biti strašan udarac za SNSD, ali i za njihovu političku agendu. U takvom scenariju, opozicija bi bila u poziciji da pokrene ključne inicijative koje bi mogle oblikovati budućnost BiH, a SNSD bi bio prisiljen prilagoditi svoju strategiju i možda se povući iz pojedinih ključnih političkih pregovora.
Sa druge strane, smjena kadrova SNSD-a može dodatno podijeliti političke linije u BiH. Ako opozicija zadrži momentum, mogao bi uslijediti i rast političke moći drugih stranaka, posebno onih koji su do sada bili u opoziciji, kao što su SBiH, DF i PDP. Sa sve snažnijim koalicionim blokovima, BiH bi mogla ući u novu fazu političke stabilnosti, no samo ako se opozicija uspije održati zajedno i spriječi da politička razjedinjenost ponovo stvori prostor za povratak starog režima.
Opozicija na prekretnici
Ova politička smjena, iako značajna, još nije konačna pobjeda opozicije. Ako žele zadržati ovu novu moć, morat će nastaviti raditi zajedno, usprkos različitim političkim ideologijama koje ih dijele. Opozicija mora preći iz faze destrukcije starog sistema u fazu konstruktivnih političkih inicijativa, ako ne žele da njihov trenutni uspjeh bude kratkotrajan.
U svakom slučaju, SNSD više nije u poziciji da odlučuje o sudbini Doma naroda BiH. Iako će pokušati povratiti izgubljenu poziciju, pitanje je hoće li biti u mogućnosti da se vrati na političku scenu sa istim utjecajem kao prije. I dok se politički horizont u BiH mijenja, ovo je samo prvi korak ka potencijalnoj političkoj revoluciji u zemlji.