Općinski sud u Mostaru danas je donio novo rješenje kojim se Nezavisnom sindikatu zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar zabranjuje organiziranje i provođenje štrajka, kao i bilo kakvih daljnjih aktivnosti vezanih uz njega, sve do pravomoćnog okončanja postupka ili nove sudske odluke.
Kako je saopćila Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), sud je ovu mjeru donio radi osiguranja nesmetanog i redovnog pružanja zdravstvenih usluga pacijentima. Time je sindikat obavezan omogućiti da zdravstvene ustanove na području HNK nastave rad bez prekida i poteškoća.
Sudski preokreti
Podsjetimo, prvobitno je Općinski sud 19. augusta ove godine izrekao zabranu štrajka. Međutim, polovinom septembra Kantonalni sud u Mostaru ukinuo je tu mjeru i predmet vratio na ponovno postupanje, čime je sindikatu privremeno vraćeno pravo na štrajk. Današnjom odlukom, zabrana je ipak ponovo uvedena.
Sindikat ne odustaje
Unatoč novom sudskom rješenju, članovi Nezavisnog sindikata SKB Mostar jučer su, nakon što su primili prethodnu sudsku odluku u pisanoj formi, ponovno stupili u štrajk. Za sutra, 26. septembra, najavili su i masovne proteste u kojima će učestvovati zdravstveni radnici iz cijelog HNK.
Njihov ključni zahtjev ostaje potpisivanje aneksa kolektivnog ugovora, identičnog onome koji je ranije potpisan sa Sindikatom doktora medicine i stomatologije HNK.