Snimanje najnovije serije iz franšize "Star Wars" pod nazivom "Andor" u kamenolomu u grofoviji Dorset otkazano je zbog zabrinutosti organizatora zbog mogućeg odrona. Napušteni kamenolom Winspit, u blizini mjesta Worth Matravers, trebalo je da bude korišten za snimanje najnovije Disneyjeve serije, koja je nastavak filma "Rogue One" iz 2016. godine i prati glavnog junaka Cassiana Andora, piše BBC.
Filmske ekipe su ranije koristile lokaciju za snimanje prije dvije godine i očekivale su da će se nastaviti.
Navodi se da je snimanje otkazano iz bezbjednosnih razloga, a menadžer Tracey Churcher rekla je da je zabrinutost izražena nakon "skorašnjeg turbulentnog vremena, koje je povećalo rizik od odrona kamenja i zemlje".
Ona je dodala da litice duž ovog dijela obale, uključujući kamenolom, mogu biti nestabilne i prirodno podložne klizištima i padovima, naročito nakon ekstremnih vremenskih uslova, uključujući obilne padavine i vruće, sušne periode.
"Ljudi bi uvijek trebalo da se drže podalje od litica i ivica stijena, bilo na njima ili ispod njih, i molimo ljude da ne posjećuju kamenolom Winspit dok se naši stručnjaci ne uvjere da je bezbjedno ponovo posjetiti“.
Posjetiocima koji se nadaju da će istražiti obalu Dorseta također je savjetovano da prate upozorenja i drže se dalje od nesigurnih područja dok se ne sprovedu istraživanja.
Snimanje nove serije "Star Wars " počelo je u Velikoj Britaniji u maju 2021. godine, a glavni glumac Diego Luna i drugi protagonisti primjećeni su na plaži u Cleveleysu u Lancashireu.