Tajni tunel za krijumčarenje ljudi povezivao je Meksiko i Sjedinjene Države kroz kanalizacioni sistem.
Meksički zvaničnici su ga zapečatili, a vlasti sada istražuju da li su meksički zvaničnici umiješani u izgradnju.
Tajni tunel koji se koristi za krijumčarenje bjegunaca i članova bandi između SAD-a i Meksika zatvorili su meksički zvaničnici.
Tunel dug 300 metara koji je povezivao Juarez u Meksiku i El Paso u Teksasu otkriven je prošle sedmice. Bio je skriven u kanalizaciji, a izgradnja je trajala najmanje godinu dana.
Tunel je ojačan drvenim gredama kako bi se spriječilo urušavanje, opremljen rasvjetom i ventilacijskim sistemom. Prema vojnim zvaničnicima, takva građevina nije mogla biti izgrađena za manje od godinu dana.
“Za istragu je zaduženo Meksičko državno tužilaštvo. Istražuje se da li su lokalni zvaničnici bili uključeni u gradnju", komentirao je meksički vojni komandant Jose Lemus .
Tunel je otkriven 10. januara nakon što su agenti američke granične patrole uklonili metalnu ploču koja je pokrivala ulaz u tunel, a zatim obavijestili svoje meksičke kolege o postojanju.
Kako se prenosi , ulazak izbjeglica u SAD iz Meksika je već duže vrijeme kamen spoticanja u odnosima dviju zemalja, a o tome se ponovo glasnije razgovaralo tokom predsjedničkih izbora. Vrhunac je postignut pobjedom Donalda Trumpa , koji je već na dan inauguracije potpisao nekoliko naredbi, posebno o pooštravanju južne granice . Također je naredio vanredno stanje na južnoj granici SAD-a, što znači da može poslati vojsku tamo i povećati troškove kako bi to osigurao.
Istovremeno, novi američki predsjednik ukinuo je pravo na stjecanje američkog državljanstva rođenjem u SAD-u. Ovo će posebno uticati na djecu imigranata koji su u zemlji ilegalno ili na privremenim vizama, od kojih su mnogi Meksikanci.