„SARAJEVSKE IGRE U KRAJINI“

Otpor smjeni Vlade USK prerasta u simbol borbe protiv centralizacije i političkog nasilja

Vojin Mijatovic

U Unsko-sanskom kantonu (USK) tinja politički požar koji prijeti prerasti u punu institucionalnu krizu, a u njegovom središtu nalazi se pokušaj smjene aktuelne Vlade USK koju predvodi SDA, i to u režiji sarajevskog političkog dvojca – Nermina Nikšića (SDP) i Elmedina Konakovića (NiP).

Njihov navodni cilj: povratak NES-a (Narodni evropski savez) u kantonalnu vlast, bez obzira na cijenu.

Međutim, ono što su možda planirali kao rutinsku političku operaciju, naišlo je na žestok i sve glasniji otpor krajiške javnosti. Krajišnici, poznati po svojoj tvrdoglavoj odanosti ideji lokalnog suvereniteta, očigledno nisu spremni predati ključeve Bihaća ni Sarajevu ni Banjaluci, a pogotovo ne „izaslanicima“ koje doživljavaju kao simbol političkog pritiska i poniženja.

Simbol tog pritiska, prema riječima brojnih građana i političkih aktera, postao je Vojin Mijatović, kadar SDP-a, kojeg mnogi doživljavaju kao Nikšićevog "specijalca" za zadatke u kriznim područjima.

Njegov dolazak u Krajinu izazvao je buru reakcija, kako u političkim, tako i u kulturnim i društvenim krugovima. Na društvenim mrežama pojavila se čak i satirična pjesma posvećena Mijatoviću, koju je napisao Enver Melkić, bivši predsjednik Medžlisa Islamske zajednice u Velikoj Kladuši.

U pjesmi se, kroz stihove koji odišu gorčinom, aludira na to da Mijatović dolazi ne kao saveznik, već kao neko ko ima zadatak "da nas bošnje polahko pomete". Melkićev glas je tek jedan od mnogih koji izražavaju strah da Krajina ponovo postaje poligon za politička eksperimentisanja sarajevskih moćnika, bez uvažavanja volje lokalnog stanovništva.

„Vojo Srbin sutra nam ruke zavrće, a jednog dana da postanemo smeće“, piše Melkić, izražavajući frustraciju zbog toga što se politika u Kantonu vodi kao da su građani samo puki posmatrači, a ne aktivni akteri demokratskog procesa.

Ni drugi građani nisu ostali nijemi. Ramiz Huremagić, poznati krajiški aktivista i publicista, oglasio se povodom dolaska Mijatovića u Bihać i uputio sarkastičnu poruku, spominjući njegov boravak u luksuznom ambijentu hotela Kostelski buk:

„Prijatno svima na ručku uz pogled na ljepoticu Unu. Možda mnogi zadugo neće imati tu priliku“, napisao je Huremagić, aludirajući na to da politička trgovina, koja se odvija iza zatvorenih vrata, nosi dugoročne posljedice po život običnog čovjeka u Krajini.

No, najdirektniji politički odgovor došao je od federalnog zastupnika Hamdije Abdića Tigra (SDA), ratnog komandanta i istaknutog Krajišnika, koji je javno osudio pokušaje da se trenutna vlast sruši putem ucjena i pritisaka.

„Nisam se ranije oglašavao, vjerovao sam da će sve proći u duhu demokratskog formiranja nove većine. Međutim, ovo što se dešava je političko silovanje. Poslali su izaslanike iz Sarajeva koji nisu uspjeli, pa sada šalju Mijatovića iz Banja Luke preko Sarajeva da zavrće krajiške ruke“, poručio je Abdić.

Upozorio je i na simboličku težinu Mijatovićevog nastupa, ističući da njegova „ekavica“ nije samo lingvistički detalj, već dodatni faktor otuđenja i provokacije u očima mnogih Krajišnika. „Ako on uspije prisiliti vas da poleknete, onda je najbolje da dignemo ruke u zrak i da se svi predamo“, napisao je Abdić, povlačeći paralelu sa 1992. godinom kada su Krajišnici, kako kaže, odlučili da ne slušaju nikoga nego da sami kroje svoju sudbinu.

Na kraju, poručio je da daje punu podršku „časnoj i poštenoj“ Vladi premijera Nijaza Hušića, sugerirajući da sve što dolazi kao politička instrukcija izvan USK-a treba posmatrati sa dubokom sumnjom.

U svjetlu ovih dešavanja, Unsko-sanski kanton sve više postaje simbol otpora centralizaciji političke moći i pokušajima manipulacije iz glavnog grada. Krajišnici, kako se čini, šalju jasnu poruku: „Nismo ovce za šišanje“, a politička elita iz Sarajeva, ukoliko želi održati bilo kakvu stabilnost, morat će tu poruku konačno uzeti ozbiljno.