
Peñón de Vélez de la Gomera, mala stijena u sjevernoj Africi koju je Španija osvojila 1564. godine, najmanja je nacionalna granica na svijetu.
Španija deli najmanju nacionalnu kopnenu granicu na svijetu sa Marokom...
Sa ovom afričkom državom - Marokom, Španija dijeli najmanju kopnenu granicu na svijetu, 85 metara dugačak dio zemlje koji povezuje stijenu veličine oko 19.000 kvadratnih metara sa marokanskom obalom.
Španija ima skoro 2.000 kilometara kopnene granice sa Portugalom i Francuskom, ali ima i mnogo manje granice sa zemljama kao što su Andora, Ujedinjeno Kraljevstvo (Gibraltar) i Maroko.
Peñón de Vélez de la Gomera je španska teritorija od 1564. godine kada ju je osvojio admiral Pedro de Estopian, i iako je Maroko to više puta tvrdio, Španija nikada nije pristala da vrati zemlju i zapravo ima trupe stacionirane tamo da provode špansku vlast.
Peñón de Vélez de la Gomera je jedno od takozvanih „mijesta suvereniteta“ koje Španija ima u sjevernoj Africi, zajedno sa Seutom, Meliljom, Penjon de Alhucemasom, ostrvima Chafarinas i Isla de Perejil.
Njegov pravni status je neautonomnih teritorija pod španskom upravom. Zanimljivo je da je ova pusta stijena bila ostrvo sve do 1934. godine kada je potres stvorio malu prevlaku i pretvorio ostrvo u poluostrvo. Ova kopnena granica je službeno priznata kao najmanja na svijetu.
Peñón de Vélez de la Gomera trenutno naseljavaju samo španske trupe zadužene za nadzor i odbranu. Vojnici se mijenjaju svakog mjeseca i žive u skromnim objektima, bez tekuće vode i struje. Oslanjaju se isključivo na brodove španske mornarice koji redovno isporučuju zalihe.
Zabavna činjenica, Peñón de Vélez de la Gomera je posljednja španska teritorija na koju je izvršila invaziju strane sile, 2012. godine, grupa od sedam ljudi iz organizacije poznate kao Koordinacijski odbor za oslobođenje Seute i Melilje prišuljala se na stijenu i zamenio špansku zastavu marokanskom.
Invazija je trajala samo nekoliko minuta, pošto su španske trupe brzo skinule stranu zastavu i uhapsile počinioce, ali se tehnički računala kao stvarna neprijateljska invazija.