Nemirna budućnost Sarajevo osiguranja: Prolazak s trona i put prema preporodu

Pad velikana: Borba Hrvića za oživljavanje Sarajevo osiguranja

Sarajevo osiguranje

Sarajevo osiguranje, nekada neprikosnoveni lider na domaćem tržištu osiguranja, suočava se s izazovima koji su poljuljali njegovu poziciju i doveli do postepenog gubitka tržišnog udjela. Analizom poslovanja u proteklih pet godina jasno se uočava kontinuirani trend opadanja, što predstavlja ozbiljan signal za budućnost ove kompanije.

U 2020. godini, Sarajevo osiguranje još uvijek je držalo primat s impresivnom premijom od 16,7 miliona KM, što je bilo dovoljno da ga pozicionira na samom vrhu sektora. Međutim, već iduće godine, situacija se promijenila, s kompanijom koja je pala na treće mjesto. Taj pad se nastavio i u narednim godinama, pri čemu je u prvom kvartalu ove godine Sarajevo osiguranje završilo tek na šestom mjestu, što označava njegov izlazak iz elitnog dijela tabele.

Unatoč postojanom rastu premije od pet do deset posto, Sarajevo osiguranje nije pratilo tempo svojih konkurenata, koji su ostvarivali znatno veće stope rasta. To je rezultiralo prestizanjem od strane drugih igrača na tržištu, poput Triglav osiguranja, čiji je rast iznosio impresivnih 22,9 posto.

Jedan od ključnih faktora koji su doprinijeli ovom trendu jest razuđena vlasnička struktura kompanije. Dok država drži najveći, ali manjinski paket dionica (45,5 posto), nedostatak jasnog plana investiranja i rasta postao je očit. Ova situacija dodatno je naglašena činjenicom da Sarajevo osiguranje nije od strateškog interesa za Federaciju Bosne i Hercegovine.

Dok se Sarajevo osiguranje bori s izazovima, privatne korporacije, kako domaće tako i strane, agresivno osvajaju tržište putem širenja poslovanja, marketinških kampanja i akvizicija. Mogućnost privatizacije kompanije otvara vrata za potencijalne kupce poput BH Master Capitala, čije potpuno preuzimanje moglo bi promijeniti dinamiku tržišta osiguranja.

Iza BH Master Capitala stoji porodica Hrvić iz Tešnja, vlasnici AS Holdinga. Hrvići su prepoznatljivi kao vlasnici značajnog broja domaćih kompanija koje posluju u raznim sektorima, a koje su akvizicijama stekli tokom proteklih godina.

Međutim, važno je istaknuti da Hrvići nisu tipični "berzanski igrači" koji se bave trgovanjem dionicama radi brze zarade. Naprotiv, njihov pristup je temeljen na strategiji dugoročnog investiranja. Kupovinom kompanija, Hrvići ciljaju na potpuno preuzimanje i razvoj tih kompanija, koristeći svoje poslovno znanje, veze i iskustvo kako bi ostvarili dugoročni profit. Ovaj pristup sugerira da bi eventualno preuzimanje Sarajevo osiguranja od strane Hrvića moglo rezultirati sustavnim i dugoročnim strategijama za obnovu i održavanje ove kompanije na tržištu osiguranja.

U konačnici, Federalne vlasti moraju donijeti odluku o budućnosti Sarajevo osiguranja. Bez promjene strategije, kompanija će vjerojatno nastaviti gubiti poziciju na tržištu. No, privatizacija bi mogla pružiti novom vlasniku priliku da uloži značajna sredstva kako bi brend povratio svoj sjaj i ponovno se vratio na vrh. Ovo je trenutak odluke koji će oblikovati budućnost jednog od nekadašnjih divova osiguranja na domaćem tržištu.