
Sukob između Indije i Pakistana se zaoštrava nakon smrtonosnog napada na indijske turiste u Kašmiru. Pakistanski ministar informiranja Attaullah Tarar je uputio na „vjerodostojne obavještajne informacije”, prema kojima Indija planira već uskoro izvršiti vojni udar.
Oružani napadači su u indijskom dijelu Kašmira u utorak prošlog tjedna u blizini grada Pahalgama ubili 26 ljudi, uglavnom indijskih turista. Vlada u New Delhiju predbacuje Pakistanu sudjelovanje u tom napadu, što Islamabad odbacuje.
Ta regija je žarište obilježeno aktivnošću brojnih militantnih grupacija. Dok su mnoge te organizacije u Pakistanu službeno zabranjene, indijske vlasti pakistanskoj vojnoj obavještajnoj službi predbacuju da ih i dalje prešutno podržavaju i omogućavaju im prekogranične aktivnosti.
DW donosi pregled najvažnijih pobunjeničkih skupina koje su aktualno aktivne na indijskom tzv. unijskom teritoriju Jammu i Kašmir.
Fronta otpora (TRF)
Militantna organizacija The Resistance Front (TRF) je aktivna u indijski kontroliranom dijelu Kašmira. Nastala je 2019. godine, neposredno nakon što je Indija povukla članak 370 svoga ustava. Tom mjerom se Jammuu i Kašmiru ukinuo poseban ustavnopravni status, čime je ta regija izgubila svoju dalekosežnu autonomiju.
TRF na društvenim mrežama i u online-forumima koristi kodni naziv „Kašmirski otpor”. Pod tim imenom je ta grupa navodno preuzela odgovornost za nedavni napad u Pahalgamu. Napad je obrazložila otporom protiv navodnih demografskih promjena. U toj uglavnom muslimanskoj regiji se od ukidanja posebnog statusa Kašmira doselilo 85.000 ljudi. Ta skupina samu sebe predstavlja kao sekularni pokret i distancira se od otvorene islamističke retorike. Prema navodima indijskih vlasti riječ je, međutim, o izdanku organizacije Lashkare-Taiba (LeT). Indija tu organizaciju doživljava kao terorističku.
Lashkare-Taiba (LeT)
„Vojska pravednih” ili „Vojska čistih” je osnovana 1990. godine jedna je od najpoznatijih islamističkih militantnih organizacija te regije. Lashkare-Taiba u prvom redu prati jedan cilj – okončati indijsko upravljanje Jammuom i Kašmirom. Zemlje poput Velike Britanije, SAD-a i Australije LeT uvrštavaju među terorističke organizacije.
Iako ju je 2002. Islamabad zabranio, ta organizacija sa sjedištem u Pakistanu je i dalje aktivna. Pakistanu se predbacuje da unatoč zabrani ne poduzima dovoljno napora kako bi se spriječilo aktivnosti LeT-a. Indija okrivljuje tu skupinu često za oružane napade – ne samo u Kašmiru, nego u čitavoj Indiji.
LeT se u pravilu ne izjašnjava o napadima. Ipak je više članova LeT-a 2000. godine osuđeno za napad na poznatu Crvenu palaču u Delhiju, pri čemu je ubijeno troje ljudi. Javno ta skupina nikad nije preuzela odgovornost za taj napad. Prema navodima indijskih i međunarodnih istražitelja su članovi LeT-a bili upleteni i u napade u Mumbaju 2008. godine, u kojima je ubijeno više od 160 ljudi, a indijska financijska metropola je bila tri dana u opsadnom stanju.
Za razliku od drugih salafističko-džihadističkih skupina u Pakistanu, LeT javno osuđuje nasilje protiv drugih muslimanskih grupa i zabranjuje svojim borcima napade na pakistansku vladu.
Hizbul Mujahideen (HM)
- osnovani Hizbul Mujahideen je nekoć bila militantna organizacija u Kašmiru i navodno dugo bila povezana s fundamentalističkim pokretom Jamaat-e-Islami. Proteklih godina je raznim odcjepljivanjima, međutim, izgubila na utjecaju, posebice nakon smrti jednog od njezinih najvažnijih zapovjednika.
Jaish-e-Mohammed (JeM)
Daljnji važan akter u regiji je Jaish-e-Mohammed (JeM), sunitsko-islamistička organizacija iz Pakistana. Osnovao ju je 2000. godine Masood Azhar, radikalni duhovni vođa koji je prethodno bio u zatvoru u Indiji. Zato što su otmičari jedan zrakoplov Indian Airlinesa sa 155 taoca preusmjerili u afganistanski Kandahar, Indija je bila prisiljena zauzvrat pustiti na slobodu Azhara.
Iako je JeM 2002. zabranjen u Pakistanu, ta skupina i dalje djeluje otvoreno u dijelovima zemlje, kao i u Indiji te u Kašmiru koji je pod indijskom upravom. Zadani cilj skupine je ujedinjenje Kašmira s Pakistanom. JeM je dugo težio protjerivanju zapadnih trupa iz Afganistana, piše Deutsche Welle.
Jaish-e-Mohammed je izvršio nekoliko poznatih napada. 2001. godine je u jednom samoubilačkom napadu na parlament Jammua i Kašmira ubijeno više od 30 ljudi. 2019. godine se jedan napadač automobilom u Pulwani, gradu u Kašmirskoj dolini, zaletio u vojni konvoj, pri čemu je smrtno stradalo najmanje 40 ljudi.
Ujedinjeni narodi, Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Kanada i više drugih zemalja su JeM svrstali u strane terorističke organizacije. Ta skupina gaji operativne veze s LeT-om, talibanima i Al-Qaidom, kao i s borcima iz Pakistana, Kašmira te afganistanskim i arapskim veteranima iz sovjetsko-afganistanskog rata.
Al Badr: Jammu i Kašmir
Al Badr (u prijevodu: pun mjesec) je osnovan početkom 1990-ih godina kao odcijepljeni dio Hizbul Mudžahidina. Ova skupina je poznata po svojim iskusnim borcima, od kojih su mnogi prethodno bili aktivni u Afganistanu. Tamo su bili podređeni Hizb-i-Islamiju, organizacijikoju je predvodio Gulbuddin Hekmatyar.
Al Badr gaji veze s transnacionalnim džihadističkim mrežama i navodno se sukobila s indijskom vojskom uzduž kontrolne linije koja predstavlja de facto granicu između indijskih i pakistanskih trupa u Jammuu i Kašmiru te u Ladakhu. Takve navode je, međutim, teško provjeriti iz neovisnih izvora.
Ansar Ghazwat-ul-Hind (AGH)
- osnovana skupina Ansar Ghazwat-ul-Hind (AGH) predstavlja Al-Qaidu u kašmirskom konfliktu. Ta skupina je službeni ogranak Al-Qaide na indijskom supkontinentu te se ideološki zalaže za uspostavljanje jedne islamske države sa šerijatom u Kašmiru.
Osnivač AGH-a, Zakir Musa, bivši je zapovjednik skupine Hizbul Mujahideen, ali je zbog ideoloških razmirica napustio tu skupinu. Od tada se AGH pozicionira kao strogo džihadistička organizacija koja odbacuje nacionalističke ciljeve zarad globalnih islamističkih ciljeva.