NOVI PROTIVRAKETNI SISTEM SAD

Pentagon traži partnere da ograniči dominaciju SpaceX-a u projektu “Zlatna kupola”

Trump zlatna kupola
Foto © Reuters

Američko ministarstvo odbrane intenzivno radi na planiranju novog slojevitog protivraketnog štita poznatog kao “Zlatna kupola”, te je u tom kontekstu uspostavilo kontakt s više kompanija kako bi spriječilo potpunu dominaciju firme SpaceX, u vlasništvu Elona Muska.

Prema informacijama koje prenosi Reuters, među firmama koje su već kontaktirane nalazi se i Project Kuiper, satelitska kompanija u vlasništvu Amazona, iako je ona trenutno u početnoj fazi razvoja sa samo 78 lansiranih satelita od planiranih 3.000.

Iako se očekuje da SpaceX zadrži vodeću poziciju, zbog postojećih 9.000 satelita u orbiti i snažne integracije Starlink i Starshield sistema u američku vojsku, unutar Trumpove administracije se sve više razmatraju opcije uključivanja dodatnih aktera u ovaj projekat vrijedan čak 175 milijardi dolara.

Zvaničnici iz Pentagona ističu da žele otvoriti prostor i drugim učesnicima kako bi se osigurala konkurencija, posebno u kasnijim fazama razvoja kada će se lansiranja satelita dodjeljivati putem javnih tendera. Među potencijalnim novim partnerima su i firme kao što su Stoke Space i Rocket Lab, koje bilježe ubrzan tehnološki napredak.

Uz manje firme, u razgovore su uključeni i tradicionalni giganti vojne industrije poput Northrop Grummana, Lockheed Martina i L3Harrisa. Northrop razvija presretače sposobne za uništavanje projektila iz orbite, dok L3Harris nudi sisteme za rano upozoravanje. Lockheed Martin, s druge strane, poručuje da je spreman podržati američku verziju “Zlatne kupole” kao provjereni partner u vojnim misijama.

Sistem “Zlatna kupola”, inspirisan izraelskim modelom “Željezne kupole”, trebao bi obezbijediti širu i složeniju zaštitu američkog teritorija putem mreže satelita i svemirskih komponenti za praćenje i presretanje projektila.


Znate više o temi ili prijavi grešku