
Traže hitnu izmjenu zakona, veće penzije i pravedniji sistem, dok u RS-u očekuju novo usklađivanje do kraja ljeta...
Penzioneri u Federaciji Bosne i Hercegovine nezadovoljni su iznosom posljednjeg povećanja penzija, koje je iznosilo svega 25 KM, ocjenjujući ga nedovoljnim u odnosu na rast cijena i inflaciju.
Savez udruženja penzionera FBiH traži vanredno povećanje od najmanje pet posto i izmjene zakona koje bi omogućile da se penzije mogu povećati i bez trenutnih ograničenja vezanih za bruto domaći proizvod.
Penzioneri sa najnižom penzijom u Novom Sarajevu će dobiti jednokratnu pomoć: Evo koliko će iznositi Ukoliko se to ne desi do kraja juna, najavljuju mirne masovne proteste početkom jula.
- Smiješno. Smiješno. Kako ćeš živjeti za 600 maraka? Uplatiš režiju, lijekove, šta će ostati? Ja i supruga, ona ima srčane probleme. Ja imam s anemijom probleme. Ne može se nikako živjeti. Teško, kaže nam Sejo Zlatanović, penzioner u Sarajevu.
Većina penzionera aludira na činjenicu da su cijene života drastično skočile. Ovome u prilog ide i konstantni rast vrijednosti sindikalne potrošačke korpe koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) izračunao za april ove godine koja iznosi 3.168 KM.
- Poražavajuće. Svakako da ću izaći na proteste samo ne znam kome vrijedi protestovati. Vlada nema sluha uopšte za nas. Šta radi, kako se povećavaju? To je to, barem za odvojen život, nekakve paušale. Mi na 4.49 posto, pa nije ni 4.5 što je bilo ovo sad povećanje. Mislim, to je stvarno mizerno. Svaka kritika negativna s moje strane. Ni 5 posto nije dovoljno. Ni to nije dovoljno. Oni su tražili malo više, a sad koliko će nam dati? Upitala je Alma Čolaković, penzionerka koja je uvjerena da Vlada neće ništa dati.
Osim toga, ogorčeni su i zbog probijenih rokova za izmjene zakonskih odredbi koje regulišu redovno usklađivanje penzija, te zbog prakse Vlade FBiH da umjesto sistemskih rješenja nudi jednokratne pomoći.
Penzioneri zahtijevaju da se kroz novi zakon riješi pitanje najnižih penzija, posmrtnina, te da se uvede mehanizam za vanredno usklađivanje koje ne bi zavisilo od političke volje.
- 25 KM? To je katastrofa. Svi dižu plate, zdravstvo, svi dižu plate, penzionera nigdje nema. Ja ću, zato ću se boriti da ostavimo stranku penzionera pa neka oni vide šta će i kako će. Mi smo oboje penzioneri, ja i ona. Moja žena je invalid. Penzija meni nije loša, njoj je ona minimalna. Nekako životarimo da nema djece. Malo mi je teže bilo. Ali ovo je katastrofa. Ja sam za Adnana Delića glasao i za Nikšića misleći da od dva zla bolje da će biti. Međutim, ostalo je isto, mišljenja je jedan penzioner.
Uzimajući u obzir životne troškove, upitali smo penzionere s kojom cifrom bi bili zadovoljni.
- Bio bih zadovoljan povećanju od 10 do 15 posto. Da se podigne penzija. Eto, toliko, kažu nam penzioneri.
S druge strane, neki penzioneri navode i moguća riješenja za postojeće probleme. Kažu nam da nije uredu da osobe sa svega nekoliko godina radnog staža primaju visoke penzije, dok radnici koji su decenijama uplaćivali doprinose, često radeći i vikendom, primaju jedva nešto više.
Postojeći sistem dovodi do nepravde jer se socijalna pomoć praktično prebacuje na teret penzionog fonda, umjesto da se rješava kroz zaseban socijalni fond. Tako se, naprimjer, dešava da pojedini službenici, poput policajaca, imaju penzije veće od oficira međunarodnih snaga, dok oni s punim radnim stažom primaju minimalne iznose, navodi se.
To je pomalo iskarikirano, najbolje bi bilo da puna penzija iznosi onoliko koliko je zarađena, a sve ostalo, ako neko ima privilegije ili poseban fond, neka mu se iz tog fonda isplati milion ako treba. Ali ne može se sve trpati u isti fond, jer to jednostavno ne može funkcionisati, niti će tako moći dugoročno opstati, smatra Ifet Ćulagić, penzioner iz Sarajeva.
Pravedno rješenje bilo bi jasno razgraničiti pravo na punu penziju od socijalne pomoći, penzije bi trebale biti u skladu s uplaćenim doprinosima, a svi oblici socijalne podrške trebali bi dolaziti iz posebnih izvora, a ne iz penzionog fonda. Ovako postavljen sistem ostavlja dojam da se odgovornost i dugogodišnji rad kažnjava, dok se neodgovornost nagrađuje.
Za razliku od FBiH, u Republici Srpskoj situacija je nešto stabilnija. Tamošnji penzioneri su u januaru dobili povećanje od šest posto, a najavljeno je i novo vanredno usklađivanje u trećem kvartalu ove godine, koje bi moglo iznositi oko tri posto.