
Tonino Picula, izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, pred evropskim zastupnicima otvoreno je raskrinkao duboke probleme srbijanskog režima, od korupcije i urušenih institucija do gušenja sloboda, šaljući jasnu poruku da bez ozbiljnih reformi nema napretka ka Evropskoj uniji.
Izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je da je pad nadstrešnice u Novom Sadu, u kojem je poginulo 16 ljudi, postao tragičan simbol duboko ukorijenjene korupcije, nepotizma i urušenih kontrolnih mehanizama u Srbiji.
Picula je naglasio da je izvještaj o Srbiji radio u teškoj atmosferi obilježenoj nediplomatskim potezima, manipulacijama, ličnim napadima i neosnovanim optužbama, ali mu je pristupio profesionalno, vjerujući u snagu evropskog projekta i koristi procesa pridruživanja EU.
Govoreći o političkoj situaciji, ocijenio je da je politička stvarnost u Srbiji izuzetno složena, naročito u posljednjih šest mjeseci.
„Pad nadstrešnice u Novom Sadu, koji je odnio 16 života, postao je simbol sveopće korupcije, nepotizma i urušenih kontrolnih sistema“, naglasio je Picula. Dodao je da izborni zakoni imaju ozbiljne manjkavosti, da su mediji pod pritiscima, regulatorno tijelo za medije ne funkcioniše kako treba, a pravosuđe selektivno primjenjuje zakon.
„Oni koji ukazuju na ove probleme često su mete javnih napada, a lični podaci građana koji protestuju nerijetko se objavljuju u javnosti“, kazao je.
Picula je upozorio i na korištenje neidentifikovanih, nezakonitih sredstava protiv demonstranata te da pojedine slučajeve istražuju ruske službe. Naveo je i da su državljani EU privođeni i protjerivani zbog objava na društvenim mrežama, dok vlasti u Srbiji optužuju članice Unije da stoje iza navodne „obojene revolucije“.
Podsjetio je na kontinuirano odbijanje Srbije da uskladi svoju vanjsku politiku s EU, uključujući i sankcije Rusiji.
„Srbija je ostvarila određeni napredak, naročito u klasteru konkurentnosti i inkluzivnog rasta, ali pred njom su i dalje ozbiljni izazovi“, rekao je Picula. Naglasio je da su prioriteti jačanje vladavine prava, borba protiv korupcije, poboljšanje unutrašnjeg dijaloga, sveobuhvatan sporazum s Kosovom i potpuno usklađivanje sa zajedničkom vanjskom politikom EU.
„Nedostaje istinska nezavisnost ključnih institucija, uključujući REM, kao i potpuno provođenje svih preporuka OSCE-a i Vijeća Evrope o izbornoj reformi. To je od presudne važnosti prije bilo kakvih novih izbora, što posebno ističe i Evropska komisija“, rekao je Picula.
Upozorio je i da ekonomski pokazatelji ne mogu biti jedino mjerilo uspjeha.
„Evropska unija nije samo zajedničko tržište. U posljednjih deset godina EU je investirala milijarde eura u Srbiju, ali percepcija građana i retorika srbijanskih lidera to uglavnom ne odražavaju. Često se privredni rast temelji na netransparentnim ugovorima koji su izuzeti iz zakona o javnim nabavkama, a takvi sporazumi imaju i političke posljedice“, kazao je.
Picula je poručio da i EU snosi dio odgovornosti za trenutnu situaciju u Srbiji.
„Od političkih poruka o napretku vladavine prava, preko bilateralnih sporazuma najvećih članica, do slabih ulaganja u sektore koji donose ključne reforme, kao što su pravosuđe i borba protiv korupcije – to su oblasti gdje EU mora biti odlučnija“, rekao je.
Obratio se i studentima u Srbiji koji protestuju, poručivši da cijeni njihovu borbu za evropske vrijednosti.
„Njihovu borbu i posvećenost cijenim. Njihove poruke od početka jasno čujem i u izvještaju naglašavam iste ciljeve za koje se oni zalažu. Njihova energija je budućnost Srbije, a odnos vlasti prema njima govori više nego bilo kakvi stranački programi“, zaključio je.
Picula je podsjetio da će Evropski parlament, koji donosi konačnu odluku o pristupanju Srbije, ostati najglasniji zagovornik proširenja, ali samo ako taj proces bude zasnovan na stvarnim reformama i usklađivanju s evropskim vrijednostima i geopolitičkim prioritetima.