
Akademska zajednica ogorčena: Kako je ministarstvo uspjelo prepisati zakon, degradirati nauku i ostati nekažnjeno?
Kada mislite da je politički apsurd u Bosni i Hercegovini dosegao vrhunac, uvijek se pojavi novi skandal koji vas razuvjeri. Posljednja akademska farsa dolazi iz Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, koje je, prema tvrdnjama uglednih naučnika, predložilo zakon koji je ne samo štetan za naučno-istraživačku zajednicu, već je, kako tvrde, bezočno prepisan iz zakonodavstva Republike Hrvatske. Da, dobro ste pročitali – plagijat u zakonu koji treba regulisati nauku.
Plagijat kao zakonodavna strategija
Tokom javnih konsultacija o prednacrtu zakona o naučno-istraživačkoj djelatnosti, akademska zajednica je jednoglasno reagovala – predloženi zakon nije samo loš, već je i sramotno kopiran. Profesorica Ramić-Kunić direktno optužuje ministarstvo za plagijat, ističući da su ključne odredbe preuzete iz Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti Republike Hrvatske.
„Sada je jasno ko nam piše zakone i ko zaista upravlja Ministarstvom. U nekom normalnom i civiliziranom svijetu za ovo bi se podnosile ostavke“, poručila je Ramić-Kunić.
No, u Kantonu Sarajevo, gdje politička odgovornost odavno ne stanuje, ostavke su misaona imenica. Naprotiv, skandali postaju modus operandi, a kritičari se ili ignorišu ili proglašavaju „remetilačkim faktorima“.
Zašto je ovaj zakon opasan?
Dr. Sead Bešlija, viši naučni saradnik i direktor Instituta za historiju, ne ostavlja prostor za sumnju: ovo je najopasniji pokušaj degradacije naučno-istraživačkog rada u KS-u do sada.
„Ovim prednacrtom se direktno narušava autonomija Univerziteta u Sarajevu, privatnom sektoru se daje neograničena moć, a inspekcija dobija ovlaštenja da vršlja po UNSA kako im se prohtije. Ukratko – ovo je pokušaj potpunog uništavanja akademske zajednice u korist partikularnih interesa“, upozorava Bešlija.
Ako se ovakav zakon usvoji, Sarajevo bi moglo postati prvo mjesto u Evropi gdje naučno-istraživačke institucije gube kredibilitet zahvaljujući vlastitim zakonima.
Ko stoji iza ovog apsurda?
Ministarstvo, kojim rukovodi ministrica iz stranke „Za nove generacije“, od početka mandata izaziva kontroverze, ali ovakva demonstracija nekompetencije i pravne improvizacije nadmašuje sve prethodne incidente. Stranka sa jednom rukom u Skupštini KS i dva ministarstva sada suvereno kroji sudbinu naučno-istraživačke zajednice, ali bez bilo kakvog političkog nadzora ili odgovornosti.
Još je strašnije to što ministarstvo, uprkos lavini kritika, uporno šuti. Umjesto da se javno izjasne o ozbiljnim optužbama, ministrica i njeni saradnici očigledno smatraju da će se sve zaboraviti – jer, nažalost, u BiH skandali imaju kratak rok trajanja.
Akademska zajednica na udaru, javnost u zabludi
Ako iko još uvijek sumnja u to da se obrazovni sektor u KS-u pretvara u eksperimentalni poligon za političke eksperimente i privatne interese, ovaj slučaj bi trebao biti konačan dokaz. Akademska zajednica zvoni na uzbunu, ali bez reakcije vlasti i javnosti, nauka u Kantonu Sarajevo bi mogla postati samo još jedna žrtva političke korupcije i nesposobnosti.
Ministarstvo još nije dalo odgovore, ali jedno je jasno – ako se ovakvi potezi nastave, neće biti potrebno plagirati zakone iz Hrvatske, jer u Kantonu Sarajevo više neće ostati naučno-istraživačkih institucija koje bi ih primjenjivale.