
Dok većina građana Hrvatske, posebno umirovljenici, svakodnevno broji posljednje eure na računu, Vlada Andreja Plenkovića odlučila je da će bankarski sektor učiniti "pristupačnijim", i to – zamislite čuda – bez dodatnih naknada! Ili barem tako tvrdi. Novi zakon o usporedivosti naknada, prebacivanju računa i pristupu osnovnom računu, koji je Vlada poslala u saborsku proceduru, predstavlja se kao spas za osiromašene građane, iako su iste te institucije godinama posmatrale kako banke deru klijente do kosti.
U pozadini ove "plemenite" ideje krije se pokušaj amortizacije ogromnog nezadovoljstva zbog inflacije, previsokih kamata, ukinutih poslovnica u ruralnim krajevima i bankarskog lobija koji se razmahao kao nikad. Pa sada, kada su hiljade građana već izgubile volju da ulaze u poslovnice, ministar financija, premijer i Hrvatska narodna banka izlaze s porukom: evo, sad je sve besplatno.
Ali... da li je? Zakon zvuči impresivno: besplatno otvaranje, vođenje i zatvaranje računa, internet i mobilno bankarstvo, debitna kartica, transakcije u eurima, podizanje gotovine – sve to bez dodatne naknade, ako imate redovna primanja. A što ako nemate? A što s ljudima koji žive od povremenih prihoda, sezonskih poslova, honorara? Oni očito nisu dio te velike brige za „osjetljive skupine“.
Osim toga, besplatne usluge su upravo one koje bi trebale biti osnovne i neupitne. U svakoj normalnoj državi, građanin ima pravo da koristi osnovne funkcije svog bankovnog računa bez da ga sistem guli na svakom koraku. Kod nas se to predstavlja kao velika politička milost. Kao da vam država poklanja vlastito disanje.
Još jedan "ambiciozan" plan je uspostava nacionalne mreže bankomata do 2027. godine. Zašto baš 2027? Zašto ne sada, odmah? Koliko građana do tada neće moći doći do gotovine jer im je najbliži bankomat uklonjen iz sela, a šalter zatvoren? U međuvremenu, banke i dalje bilježe milijunske profite, zahvaljujući upravo onima koji najviše pate od tih "naknada".
Umirovljenici i ranjive skupine će, ako sve prođe po planu, moći "besplatno" podizati gotovinu. Pa hvala vam, gospodo iz Vlade, što ste velikodušno odlučili da ljudi koji su gradili ovu državu ne moraju plaćati da bi podigli vlastiti novac.
Ova mjera dolazi u trenutku kada sve više građana gubi povjerenje u institucije i odlazi u inostranstvo – gdje su ovakve usluge odavno standard, a ne PR spin uoči novih izbora. Plenkovićeva Vlada ovim zakonom pokušava pokazati "socijalnu osjetljivost", ali zaboravlja da su oni upravo oni koji su sve ove godine omogućavali bankama da divljaju po džepovima naroda.
Građani nisu zaboravili beskonačne redove, sulude naknade za „vođenje računa“ koje se ne vodi, zatvaranje poslovnica u manjim sredinama, i činjenicu da većina banaka funkcioniše kao zatvoreni sistemi bez trunke odgovornosti prema korisnicima.
Dakle, da rezimiramo – osnovne usluge koje nikad nisu trebale biti naplaćivane, sada će možda postati "besplatne", ali samo za one koje država smatra dovoljno vrijednima redovnih prihoda. Ostatak građana će i dalje biti prepušten milosti tržišta, jer – tko nema, neka i dalje plaća.
I dok Vlada potpisuje memorandum s bankama o „suradnji“, narod se pita: je li ovo još jedan list u knjizi iluzija ili prvi korak ka istinskoj finansijskoj pravdi?
Odgovor ćemo možda saznati 2027. Do tada – sretno svima koji još imaju račun i živce da ga koriste