POHVALIO EKONOMSKI NAPREDAK I RAD BORJANE KRIŠTO

Plenković u Sarajevu: Most "Hercegovina" simbol unapređenja odnosa; Izborni zakon i Dodik ostaju nerešena pitanja

Andrej Plenković Borjana Krišto

Hrvatski premijer Andrej Plenković, koji boravi u dvodnevnoj posjeti Bosni i Hercegovini, danas je u Sarajevu održao zajedničku konferenciju s predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto. Plenković je u glavnom bh. gradu prisutan u okviru svečanog otvaranja mosta "Hercegovina" u Počitelju.

Plenković je istaknuo važnost ove posjete nakon intenzivnog izbornog ciklusa, naglašavajući da su se okolnosti u međuvremenu poboljšale. On je napomenuo da je ranije posjetio Banja Luku i Mostar te da je zadovoljstvo ponovo biti u Sarajevu.

Premijer je govorio o unapređenju odnosa između Hrvatske i BiH, s posebnim fokusom na rješavanje otvorenih pitanja, uključujući izmjene Izbornog zakona. Također je istaknuo da su potpisani važni ugovori, uključujući onaj o evropskom prvenstvu, te da će hrvatski eksperti pružati pomoć Vijeću ministara BiH svojim znanjem i iskustvom.

Plenković je izrazio zadovoljstvo ekonomskom saradnjom, koja bi ove godine trebala dosegnuti oko 3.8 milijardi eura. Istakao je da Hrvatska cijeni rad Borjane Krišto i poštuje sva tri naroda u BiH.

Na pitanja novinara o kritikama upućenim njemu, Plenković je odgovorio da je uloga Hrvatske u ovom kontekstu "čestitarska i posmatračka" te da ne vidi osnovanost kritika koje smatra neprimjerenima.

Međutim, nije se izjasnio o mogućim sankcijama Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske

Premijer RH Plenković je istakao da je lijepo ponovo biti u Sarajevu nakon dolaska u januaru.

"Dobro je da nakon ovog izbornog ciklusa u Hrvatskoj, sa novim legitimitetom odabremo upravo Sarajevo za prvi radni bilateralni posjet kako bismo poslali poruku o važnosti naših odnosa, da rješavamo otvorena pitanja", kazao je.

Pozdravio je otvaranje pristupnih pregovora između BiH i EU.

„Kako bismo operativno pomogli tu fazu, BiH i HR su potpisale sporazum o partnerstvu te je održan sastanak i naši eksperti će biti na raspolaganju vama i da prijenosom znanja i pomoći budu na raspolaganju. Želimo da nastavimo provedbu zaključaka sa zadnje sjednice dvije vlade. Želimo naredne godine da održimo novu zajedničku sjednicu", kazao je.

Istakao je da u ovoj godini očejuju robnu razmjenu oko 3,7 milijardi eura.

"Mi sarađujemo i po pitanju nezakonitih migracija. Ta tema mijenja političku arhitekturu. Moramo stati nezakonitim migracijama u kraj kada je riječ o pravcima koji idu u EU", kazao je.

Dodao je da Hrvatska poštuje sva tri konstitutivna naroda i na tom tragu gradimo naše prijateljske odnose.

"Smatramo da je Izborni zakon ključan za kvalitetno funkcioniranje institucija BiH i da sva tri naroda trebaju biti u potpunosti ravnopravna i da praksa koja je nastupila 2006. nije dobra, u kojoj se Hrvati osjećaju diskriminirano i podređeno. Takva situacija je štetna i neodrživa. Naša pozicija je tu jasna i želimo učiniti korak naprijed", kazao je hrvatski premijer.

Kiršto je rekla da se odluke donose konsenzusom poštujući ustrojstvo BiH sa razine države, entiteta i kantona.

"Ne možemo nikoga isključiti. Nemojte dizati tenzije koje dodatno kompliciraju odnose. Idemo tražiti rješenja da usaglasimo agendu i pošaljemo je EU. Pozivam sve na odgovornost u interesu BiH. Ja razgovaram i sa četiri kantona ukazujući na to da nema nikakve političke štete jer jedino može biti šteta da ne povučemo prvu tranšu sredstava iz EU", kazala je Krišto.

Plenković je odbacio kritike koje su mu upućene zbog otvaranja autoceste od Počitelja do Zvirovića.

"Slučajno koincidira otvaranje autoputa i moja posjeta. Ta vrsta politiziranja nečega što je čisto gesta na poziv domaćina je neprimjerena. Pogotovo jer je to zajednički koridor. Veselimo se i ovoj dionici u BiH. Moje čestitke investitoru. Da je situacija obrnuta ja bih bio sretan", kazao je Plenković.

Odgovarajući na jedno od pitanja u vezi sankcija EU prema Miloradu Dodiku, Plenković je istakao da EU ne razmatra sankcije.

"Ono što je nama bitno je da BiH ide ka EU i da spriječe bilo kakve separatističke tendencije, želimo dobru saradnju dva entiteta i da se Hrvati dobro osjećaju u BiH", kazao je Plenković.

Govoreći o Južnoj interkonekciji kazao je da to mora biti stvar unutrašnjeg dogovora.