BAKLJADOM I PAROLOM NA MOSTU OBILJEŽILI GODIŠNJICU POVRATKA NA GRBAVICU

Pogledajte kako su Manijaci proslavili godišnjicu reintegracije Grbavice

Manijaci FK Zeljeznicar Manijaci, 29. godišnjica reintegracije Grbavice

19.marta, navršava se 29 godina od reintegracije sarajevskih naselja Grbavica, Kovačići i Vraca, a taj dan je bio posebno emotivan za sve navijače Željezničara, koji su večeras i obilježili ovaj veliki događaj.

Najvatreniji navijači Željezničra večeras su na mostu koji vodi prema Pofalićima priredili bakljadu i podigli transparent na kojem je pisalo:

"Ponosna, jedinstvena Grbavica, najljepšeg je imena".

Skoro četiri pune godine stadion Grbavica je bio pod kontrolom Vojske RS-a i bio je praktično na prvoj liniji ratišta. Osim što je stadion Grbavica zapaljen 1992. godine, ubrzo je bio i miniran, kao i pomoćni teren, te je nakon reintegracije sarajevskih naselja Grbavica, Kovačići i Vraca 19. marta 1996. godine bilo rizično ulaziti na njega.

No, Željini navijači nisu mogli odoljeti da ne uđu na njega odmah nakon reintegracije, a sigurno su im i osjećaji bili pomiješani. Osjećali su neizmjernu tugu dok su gledali zapaljenu zapadnu tribinu, zarastao teren na kojem su se mogle vidjeti mine, no istovremeno i veliki ponos jer se Željezničar mogao vratiti u svoj dom.

A, vratio se u rekordnom roku. Naime, za samo dva i po mjeseca stadion je deminiran i osposobljen za utakmice, te je već 2. maja 1996. godine na njemu odigran sarajevski derbi koji je završen bez pobjednika (1:1).

Grbavica je danas moderan stadion sa 13.599 sjedećih mjesta, tri natkrivene tribine i koji ispunjava uslove za odigravanje evropskih utakmica, kako klubova, tako i reprezentacije Bosne i Hercegovine.


Znate više o temi ili prijavi grešku