Federacija Bosne i Hercegovine ponovno je u epicentru političkih previranja. Prema informacijama, premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić, udružio je snage s dijelom Naroda i Pravde (NiP) kako bi preko Sindikata izvršio pritisak na smjenu generalnog direktora BH Telecoma, Amela Kovačevića, također člana NiP-a.
Aktivirana je i mreža sindikalnih lidera bliskih SDP-u, uključujući Selvedina Šatorovića, koji se pojavio na konferenciji za medije Sindikata BH Telecoma, optužujući Kovačevića za loše vođenje kompanije. Sindikat je zatražio smjenu uprave BH Telecoma.
“Uprava po mišljenju sindikata i radnika ne zaslužuje da vodi ovu kompaniju,” izjavio je Fikret Alić, predsjednik Sindikata radnika u BH Telecomu.
Iako se na površini čini da je ovo pitanje radničkog nezadovoljstva, dublja analiza otkriva političku dimenziju ove krize. Aktualna uprava BH Telecoma nije ispunila političke obaveze preuzete od strane lidera NiP-a i SDP-a, Elmedina Konakovića i Nermina Nikšića, tokom predizborne kampanje. Nikšić i Konaković su, prema informacijama, složni u odluci da smijene Kovačevića. Pritisak na Konakovića dolazi i od njegovog prijatelja Edhema Foče, direktora Al Jazeera Balkans, čija je supruga Nađa Lutvikadić odavno utjecajna figura u BH Telecomu, prvo kroz SDA, a sada kroz NiP.
Nedavno obraćanje sarajevskih režisera, koji su optužili Vladu Nermina Nikšića za nedovoljno ulaganje u bh. kinematografiju, također je dodatno zakompliciralo situaciju. Režiseri, uključujući Jasmilu Žbanić, bili su među najvećim zagovornicima Trojke, no kada je Kovačević odlučio prekinuti financiranje njihovih privatnih projekata, okrenuli su se protiv Nikšića. Prije eskalacije sukoba, režiseri su se sastajali s Edhemom Fočom, koji je podržao Kovačevićev izbor za direktora BH Telecoma. Kako Kovačević nije ispunio Fočina očekivanja glede financiranja kinematografije, njihov odnos je zahladio, a Al Jazeera je odlučila da ove godine neće prenositi Sarajevo Film Festival za BH Telecomov kanal My TV, što je dodatno potkopalo Kovačevića.
Nađa Lutvikadić, koja je inicijalno podržavala Kovačevića, sada se distancira od njega, pokušavajući prebaciti odgovornost za neuspjehe na njegov račun. Iako je upravo ona nagovorila Kovačevića da ugasi ContentLab, kroz koji su financirani brojni filmski projekti, sada se trudi očistiti svoj imidž pred režiserima.
Aktualna uprava BH Telecoma također nije ispunila obaveze prema medijima. Nezadovoljstvo je izraženo na N1 i Face TV, dvjema televizijama koje su podržavale Trojku u kampanji. Elmedin Konaković je javno obećao vraćanje N1 na BH Telecomovu platformu Moja TV, no Kovačević nije ispunio to obećanje, odbijajući plaćanje milijunskih iznosa srbijanskom biznismenu Draganu Šolaku za emitiranje N1 TV i Sport Klub kanala. Vlasnik Face TV-a, Senad Hadžifejzović, najavio je “jesenji obračun” s aktualnom vlašću zbog nedostatka financijske podrške od BH Telecoma.
Konaković i Nikšić sada vrše pritisak na upravu BH Telecoma da smanje budžete drugim komercijalnim televizijama i prebace sredstva na Face TV, koja je pomogla strankama Trojke u predizbornoj kampanji. Zbog ovih pritisaka, mediji bliski Trojki su se okrenuli protiv Kovačevića, što je dovelo do trenutnih obračuna.
Ova politička saga još jednom pokazuje kako se interesne skupine koriste javnim preduzećima za ostvarivanje političkih ciljeva, pri čemu radnici i građani ostaju taoci u sukobima moćnika. Bit će zanimljivo vidjeti kako će se situacija dalje razvijati i hoće li pritisci rezultirati smjenom Kovačevića ili će se otvoriti nova poglavlja u ovom političkom obračunu.