NESLAGANJA, KALKULACIJE I TIŠINA KLJUČNIH AKTERA PRED 24. HITNU SJEDNICU

Politička matematika pred ključnu sjednicu: Zakon o Sudu BiH visi o tankom koncu između HDZ-a i SNSD-a!

PREDSTAVNIČKI DOM PSBIH fena

U zgradi Parlamentarne skupštine BiH sutra će se održati 24. hitna sjednica Predstavničkog doma, a centralna tačka dnevnog reda – Prijedlog zakona o Sudu BiH – već danima izaziva intenzivne političke kalkulacije i potmulu nervozu među parlamentarcima. Iako tehnički predlagač zakona dolazi iz Naše stranke, tačnije zastupnik Predrag Kojović, u pitanju je zakon koji je zajednički proizvod Trojke (SDP, NS, NiP) i opozicionih stranaka iz Republike Srpske (SDS, PDP, Lista za pravdu i red).

Riječ je o prijedlogu koji ima ambiciju da ispuni jedan od ključnih uvjeta koje Evropska unija traži za otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Ipak, čini se da politička aritmetika u državnom parlamentu ovaj put može biti važnija od evropskih integracija.

Trojka i opozicija RS-a na jednoj strani, ali im nedostaje ruku Na papiru, predlagači zakona i njihovi najbliži saveznici broje 19 sigurnih glasova. To, međutim, nije dovoljno ukoliko na sjednici budu prisutni svi zastupnici – jer za usvajanje zakona potrebna je većina prisutnih. U tom kontekstu, podrška ostatka parlamentarnog spektra postaje presudna.

Jedan od potencijalnih “nepoznatih” u ovoj jednačini je Jasmin Emrić iz NES-a. Iako je ranije bio otvoreno kritičan prema ranijim verzijama zakona o Sudu BiH, nova politička bliskost njegove stranke s Trojkom sugeriše mogućnost da ovaj put zažmiri na ranije zamjerke. No, Emrićev glas neće biti presudan ako se ne pomakne i veći broj zastupnika.

SDA i DF protiv: “Zakon razvodnjen, bez Vrhovnog suda”

Demokratska fronta, koja ima tri zastupnika, prema neslužbenim informacijama neće podržati zakon. Razlozi su ozbiljni: zakon, kako tvrde u DF-u, nije usklađen s mišljenjem Venecijanske komisije, ne predviđa formiranje Vrhovnog suda BiH i u određenim segmentima čak smanjuje nadležnosti Suda BiH.

Slično razmišljaju i zastupnici SDA – stranke koja s osam glasova ima potencijal da potpuno preokrene tok glasanja. Iako još uvijek nisu formalizirali stav, pouzdani izvori tvrde da će Klub SDA sutra u 11 sati, svega nekoliko sati prije početka sjednice, zvanično odlučiti – ali da je raspoloženje unutar kluba mahom negativno prema predloženom tekstu zakona.

HDZ na prelomnici – tišina koja odjekuje

I dok se politički blokovi iz FBiH prebrojavaju, HDZ – sa svoja četiri zastupnika – zauzima poziciju političkog arbitra. Njihova odluka mogla bi biti presudna. Ipak, u ovom trenutku niko iz HDZ-a, uključujući ni lidera Dragana Čovića, nije javno zauzeo stav o predloženom zakonu.

Zanimljivo je da će se dan nakon ove sjednice u Domu naroda razmatrati Prijedlog zakona o Sudu BiH koji je uputila Marina Pendeš, delegatkinja upravo iz redova HDZ-a. To otvara pitanje: da li HDZ u Predstavničkom domu želi propast ovog prijedloga kako bi narednog dana pogurao svoj?

Igra SNSD-a: Tiho odbijanje ili taktičko napuštanje sjednice? SNSD i njegovi partneri iz Republike Srpske raspolažu s osam zastupnika i očekuje se da glasaju protiv. No, postoji i "alternativni scenario" – ukoliko odluče napustiti sjednicu prije glasanja, prag za donošenje zakona pada sa 22 na 18 glasova.

U tom slučaju, trenutna koalicija Trojke i opozicije iz RS-a, uz potencijalnu podršku NES-a, možda bi mogla zakon “progurati” i bez HDZ-a i bez podrške iz SDA ili DF-a.

To bi značilo da upravo SNSD – koji je deklarativno protiv – svojim pasivnim prisustvom može omogućiti usvajanje zakona. Pitanje je: hoće li to zaista i uraditi? Ili će ići na otvoreno obaranje prijedloga kako bi pokazali političku moć?

Sve oči sutra će biti uprte u četiri ključne tačke: glasove NES-a, odluku SDA, stav HDZ-a i postupanje SNSD-a. U jednoj od najzamršenijih političkih igara u posljednje vrijeme, svaki glas ima težinu zakona – doslovno.

Ako zakon padne, to neće biti samo poraz evropskog puta BiH, već i još jedan pokazatelj duboke institucionalne disfunkcionalnosti u zemlji gdje se čak ni minimum političkog konsenzusa ne može postići ni oko evropskih integracija.

Sutra u 14:00 sati, politička scena BiH mogla bi ući u novu fazu. Ili dublju blokadu.