Dok Bosna i Hercegovina pliva u političkom blatu, domaći političari se zabavljaju prebacivanjem odgovornosti kao vrućeg krompira, umjesto da se fokusiraju na postizanje konsenzusa oko Plana reformi i odblokiranje 70 miliona eura iz Evropske unije.
Ova sumorna predstava koju naši političari svakodnevno izvode pred očima javnosti i međunarodne zajednice, šalje još jednu lošu sliku u Brisel – a sve zbog nesposobnosti da se usaglasi jedan dokument.
Umjesto da se bave rješavanjem ključnih pitanja kao što su reforma Ustavnog suda BiH, provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava i ukidanje entitetskog veta, kantonalni premijeri SDA koriste ove probleme kao izgovor za blokiranje Plana reformi. Međunarodna zajednica u BiH, iako podržava ove reforme, također dijeli dio krivice. Bez saglasnosti kantonalnih premijera, BiH ostaje bez prilike da podigne 70 miliona eura, što čini 7% ukupnog novca predviđenog za našu državu Planom rasta za Zapadni Balkan.
I nije to novac koji će doći tek tako. Nisu to milijarda ili milijarda i po konvertibilnih maraka koji će doći u Bosnu i Hercegovinu pro bono, većinom su to kreditna sredstva koja će biti data po povoljnim grace uvjetima. Iako su ta sredstva kreditna, dobro bi došla za razvoj poljoprivrede, industrije, infrastrukture, željeznica, digitalizacije i demokratizacije. Ali ne, naši političari radije gledaju kako se te prilike ispiru niz rijeku.
Dok druge države Zapadnog Balkana šalju dokumente Plana reformi u Brisel, BiH se i dalje bavi internim prepucavanjima. "Treba razmišljati o tome kako najbolje zaštititi interese različitih nivoa vlasti, ali i da oni koji nemaju nadležnosti nemaju pravo da zaustavljaju procese," kažu analitičari. Ali ko njih sluša?
Radna grupa od 22 člana nije zajednički radila na dokumentu. SDA tvrdi da su udovoljili željama Milorada Dodika bez ključnih reformi. "Insistiranje Milorada Dodika kojem je udovoljeno u oko 270 njegovih zahtjeva u usaglašavanju ovog dokumenta, dok četiri premijera nisu imali priliku ni da vide ni da čuju o čemu se radi. Donijeli su gotove stvari koje su dogovorili s Miloradom Dodikom, a trebalo je cijeli proces institucionalizirati," istakao je Safet Kešo, zastupnik SDA u Parlamentu BiH.
"Donesena je odluka, a onda su se tražili argumenti kojima će se ta odluka braniti. Od 113 mjera, 110 je usaglašeno i to smo htjeli poslati i aplicirati. Tri otvorena pitanja zadiru u suštinski sistem Ustava BiH i nismo postigli dogovor," pojasnio je Predrag Kojović, zastupnik Naše stranke u Parlamentu BiH.
Trojka smatra da bi i bez tih ključnih pitanja Brisel odobrio pristup sredstvima, a parlamentarna procedura bila bi prilika za intervencije na samom Planu reformi. No, za sada BiH ostaje bez dodatnog novca i napretka na putu ka Uniji. Političari s deklarativno istim ciljem daleko su od istog stava, a analitičari su skeptični da će do zajedništva doći u izbornoj godini.
Umjesto da rade u interesu građana, naši političari se igraju politike kao dječaci u pijesku. I dok oni zabavljaju jedni druge svojim igricama, Bosna i Hercegovina ostaje bez prijeko potrebnih sredstava i prilika za napredak. Možda bi političari trebali shvatiti da njihov posao nije samo biti na pozicijama, već raditi za dobrobit svih građana. Ali to bi možda bilo previše za očekivati od onih koji su davno zaboravili značenje riječi "odgovornost".